Ciasta z kremem mają podstawową zaletę – idealnie sprawdzają się jako ciasto na weekendowy podwieczorek, jak również na większe okazje typu imieniny czy urodziny. Zebraliśmy przepisy na klasyczne ciasta z kremem, znane w Polsce od pokoleń, by pokazać, jak bogaty to temat i jak wiele smakowitych deserów można przygotować.

 

Ciasta z kremem – karpatka

Karpatka to ten typ ciasta, które robi się z ciasta parzonego. Wyrastając, ciasto tworzy pofałdowaną powierzchnię, tak bardzo charakterystyczną i rozpoznawalną dla karpatki. Dwie warstwy ciasta przekłada się kremem maślano-budyniowym. Zależnie od preferencji może być on mniej lub bardziej sztywny. Zaletą tego drugiego rodzaju jest to, ze takie ciasto z kremem dobrze się kroi, nic nie wycieka i karpatka apetycznie wygląda na talerzu.

Jeśli klasyczna karpatka trochę nam się znudziła i chcemy tworzyć ciasta w nowym wydaniu, krem karpatkowy można wzbogacić o roztopioną czekoladę lub dodać do niego ziarenka z 1 laski wanilii.

Zobacz:krem chałwowy

Ciasta z kremem – kremówka

Kremówka czasem mylona jest z napoleonką (choć w niektórych regionach Polski to dwa zupełnie inne ciasta z kremem). Faktycznie, te ciasta z kremem podobne są do siebie ze względu na warstwy ciasta przełożone kremem, jednak to zupełnie dwa inne światy. Do kremówki używa się nie ciasta ptysiowego, a francuskiego, które rozwarstwia się i listkuje podczas pieczenia, co jest znakiem rozpoznawczym kremówki. Krem w kremówce to nie krem budyniowy, a krem przygotowany na bazie śmietanki z żółtkami i masłem. Często też drugą warstwą kremu jest ubita na sztywno śmietana kremówka.

Zobacz:krem chałwowy

Ciasta z kremem – wuzetka

Ciasta z kremem to nie tylko te na kruchych i chrupiących spodach. Przykładem jest właśnie wuzetka, gdzie wykorzystujemy biszkopt kakaowy, który następnie nasączamy, przekładamy powidłami i kremem z bitej śmietany. To także ten rodzaj ciasta z kremem, który w odróżnieniu od naszych poprzednich propozycji polewa się po wierzchu roztopioną czekoladą a nie sypie cukrem pudrem. Wuzetka nie może obejść się także bez dekoracji z bitej śmietany na wierzchu każdego ciastka.

 

Użytkownicy polecają ciasta z kremem:

KarpatkaKremówkaWuzetka

Zgłodniałeś? Zobacz inne przepisy na ciasta z kremem i ciasta domowe!