Szparagi - historia

Choć u nas szparagi są mniej popularne niż kapusta czy ziemniaki, znane były już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Podobno Egipcjanie składali je w ofierze bogini Izydzie, Rzymianie natomiast przechowywali je w śniegu, by były one dostępne przez cały rok. Greccy lekarze natomiast mieli przepisywać sproszkowane szparagi pacjentom, których dręczyły suchoty i choroby płuc. Ludwik XIV ponoć tak upodobał sobie te pędy, że zbierał je własnoręcznie, nakazał również wybudować szklarnię, by hodowla ich była możliwa przez cały rok. To właśnie z Francji nadeszła moda na szparagi, cenione i wykorzystywane w wielu kuchniach świata.

Już od początku szparagi przyrządzano na różne sposoby. szparagiJedzono je w postaci surowej, gotowane i pieczone. Zazwyczaj jednak królowały przepisy proste, choć Król Słońce lubił spożywać je z mięsami – cielęciną lub dziczyzną.

 

Szparagi - właściwości

Szparagi najczęściej można dostać zielone i białe, choć w sprzedaży dostępnie są też czasem szparagi o kolorze fioletowym. Warzywa te nie mają wysokich wymagań glebowych. Wręcz przeciwnie, lubią mało żyzne piaszczyste gleby, nie szkodzą im wiosenne przymrozki, co sprawia, że są warzywami mało wymagającymi. Kolejną zaletą jest bogactwo wielu cennych składników odżywczych. Oprócz witamin z grupy B, C, i K, szparagi są źródłem pierwiastków: wapnia, potasu, fosforu i żelaza. Warzywa te zawierają również bardzo dużą ilość kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży. Ponadto asparagina, znajdująca się w szparagach, wspomaga pracę nerek i wątroby, reguluje również gospodarkę wodną naszego organizmu. Szparagi mają właściwości przeczyszczające i moczopędne, oczyszczają organizm z toksyn.

szparagi

Szparagi są warzywem praktycznie uniwersalnym. Doskonale sprawdzają się jako przekąska, podstawa zup oraz dań głównych. Do szparagów świetnie pasują drób i czerwone mięsa, ryby oraz inne warzywa. Te białe i zielone łodyżki lubia też kremowe sosy - beszamel czy sos holenderski. Można je podawać z makaronem, zapiekać w postaci tart lub ugotowane podawać z różnymi sosami lub bułką tartą. Polecamy też szparagi w szynce oraz z jajkiem w koszulce.

Zobaczcie też przepisy na szparagi