Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kawa, herbata i napoje energetyczne pobudzają organizm podnosząc ciśnienie oraz działają moczopędnie. Posiadają w sobie polifenole, które uniemożliwiają swobodne wchłanianie żelaza do organizmu, dlatego kobiety w ciąży i osoby z niedoborem żelaza nie powinny pić kawy i herbaty.

 

Amerykańskie badania dowiodły że kobiety które spożywały kofeinę codziennie zdecydowanie bardziej narażone są na poronienie niż te, które tego nie robiły. To, że kofeina przenika przez łożysko do płodu jest oczywiste, jednak konsekwencje tego nie są do końca zbadane.

Mało kto wie, że kofeina występuje między innymi w czekoladzie, dlatego w czasie ciąży nie należy jej spożywać w dużych ilościach za jednym razem.

Kawa, podobnie jak napoje energetyzujące posiadają dużą ilość kofeiny, która sprawia że ciśnienie kobiety jest wyższe. Najprawdopodobniej serce małego płodu zaczyna coraz szybciej bić i to sprawia, że umiera.

Jeśli nie herbata to co?

Dla pobudzenia układu nerwowego zamiast herbaty i kawy warto pić świeżo wyciśnięte soki z cytrusów, które dają energię i poczucie świeżości. Oprócz tego można pić różne herbaty ziołowe, wodę oraz kawę zbożową. Ziołowe herbaty są bardzo zdrowie, a szczególnie dla kobiet w ciąży.

  • Napar z pokrzywy jest świetnym źródłem żelaza i minerałów potrzebnych zarodkowi.
  • Napar z lipy – doskonały na przeziębienia i na układ trawienny przyszłej mamy.
  • Wywar z liści maliny, jak wierzą w Afryce, wzmacnia mięśnie macicy, które powinny być sprawne podczas porodu. Picie herbaty malinowej po porodzie pozytywnie wpływa na jakość mleka matki.
  • Herbata z dzikiej róży to źródło naturalnej witaminy C.
  • Jeśli przyszłe matki odczuwają napięcie przed narodzinami mogą pić napar z melisy na uspokojenie, jednak nie należy go spożywać za dużo.

Od napojów zawierających kofeinę trzeba się odzwyczaić szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Potem jeśli ciężarna kobieta naprawdę musi może pić słabo zaparzoną herbatę, kawa jest całkowicie zabroniona.