Karnawałowe szaleństwo bez dodatkowych kilogramów? To możliwe! Eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, powołanego przez Instytut Żywności i Żywienia, przygotowali przepisy na proste, zdrowe i lekkie przekąski, niezastąpione podczas karnawałowych imprez. Idealne do wypróbowania przez wszystkich, którzy w tym roku chcą się świetnie bawić, a nie zamartwiać spożywanymi kaloriami!

  

Impreza karnawałowa to zawsze dylemat żywieniowy – jeść czy nie jeść? Co wybrać? Kilka prostych zasad pozwoli Ci nacieszyć się doskonałą atmosferą i zabawą bez stresu o figurę. Pierwsza zasada – nie przychodźmy głodni na imprezy! Zjedzmy posiłek bezpośrednio przed wyjściem. Karnawał to szaleństwo do wczesnych godzin rannych, więc zjedzmy wcześniej kolację. W trakcie imprezy będziemy wtedy regulować głód tylko drobnymi, lekkimi przekąskami. Unikniemy w ten sposób spożycia nadmiaru kalorii późnym wieczorem i w godzinach nocnych. Wiedząc, że będziemy uczestniczyć w wielogodzinnym wieczornym spotkaniu towarzyskim, zaplanujmy wcześniej godziny posiłków w ciągu tego dnia. Regularność posiłków pomoże zmniejszyć odczuwanie apetytu w godzinach wieczornych.

Preferowane przekąski to warzywa w miejsce wędlin, mięs czy pieczywa. Oczywiście warzywa można jeść z innymi produktami, ale bacznie uważajmy na to, z czym je zjemy. Zdradliwe mogą być dodatki w postaci tłustych mięs i serów oraz produktów zbożowych (makarony, kasze, ryż) w nadmiernych ilościach. Uważajmy też na sosy na bazie majonezu, śmietany, jak również tłuszcze roślinne spożywane w zbyt dużych ilościach (oleje i oliwy choć są zdrowe, to niestety kaloryczne).

Wybierając dania na ciepło, starajmy się, aby na talerzu znalazły się warzywa oraz dodatek białka: mięso, ryby czy nasiona roślin strączkowych. Niewielką część talerza mogą stanowić również produkty zbożowe, takie jak ryż brązowy, kasze, makarony pełnoziarniste ugotowane al dente, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli do wyboru mamy pszenne pieczywo i rozgotowane kasze czy pszenne makarony, śmiało możemy z nich zrezygnować w godzinach późnowieczornych. Ważne, aby unikać dań mięsnych z tłustymi, gęstymi i ciężkimi sosami. Jeśli jest możliwość – wybierajmy zupy zamiast dań drugich. Ale pamiętajmy, że zupy mogą być również pułapką kaloryczną! Mąka, śmietana, mleko kokosowe, tłuste mięso – dodatki, których musimy się wystrzegać, szczególnie w godzinach nocnych. Unikajmy zup zagęszczanych na rzecz lekkich zup rosołowych i przygotowywanych na bazie wywarów warzywnych. Ale to nie wszystko…

Nieodpowiedni dobór płynów w ciągu spotkań towarzyskich – tu jest haczyk. Unikajmy słodkich napojów gazowanych – to zbędne kalorie! Zastępujmy je piciem przede wszystkim wody, wody z dodatkiem soku np. z cytryny i miętą, ewentualnie rozcieńczonymi sokami owocowymi. Pamiętajmy, że całonocne szaleństwa to znaczna ilość płynów, które wypijemy w tym czasie. Dlatego warto zadbać o ich jakość i zminimalizować ilość nadmiernych kalorii.

 

Więcej karnawałowych przekąsek oraz przepisów na codzienne dania znajdziecie na interaktywnej stronie www.ncez.pl. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) powstało z inicjatywy Instytutu Żywności i Żywienia. Ma pełnić funkcje powszechnie dostępnego źródła rzetelnej wiedzy, podanej w zrozumiałej formie, na temat prawidłowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej. NCEŻ to przede wszystkim nowoczesna i interaktywna, ale jednocześnie nieskomplikowana platforma.

 

Zarówno osoby zagrożone nadwagą i otyłością, osoby z nadmierną masą ciała, jak również dzieci i młodzież oraz ich rodzice i nauczyciele, a także kobiety w ciąży i konsumenci bezpośrednio odpowiedzialni za zawartość swojej lodówki znajdą wsparcie w treściach przekazywanych przez NCEŻ. Eksperci NCEŻ wyjaśnią jak i dlaczego warto czytać oraz porównywać ze sobą etykiety produktów spożywczych, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko chorób dietozależnych, które dotykają coraz większej części Polaków. Doradzą także w kwestii prawidłowej diety dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pomogą w mądrym odchudzaniu.

 

NCEŻ to najnowsze ciekawostki i zdrowe trendy dietetyczne. Teraz możesz spróbować samodzielnie zadbać o zdrowie, opierając się na rzetelnej wiedzy, praktycznych poradach profesjonalistów oraz mnóstwie przydatnych materiałów i praktycznych wskazówek dietetycznych do zastosowania w Twoim jadłospisie.

 

Do Ciebie należy decyzja o tym, jak zadbasz o swoją dietę i zdrowie! Z pomocą przychodzą aplikacje na smartfony, filmiki video, a także broszury czy konkretne propozycje jadłospisów. Możesz też liczyć na grupy wsparcia i kontakt z ekspertem, który będzie służyć radą w przypadku problemów z prawidłowym odżywianiem. To wszystko jest stworzone na podstawie osiągnięć naukowych – Instytut Żywności i Żywienia wychodzi z nimi naprzeciw oczekiwaniom, w celu wsparcia codziennych wyborach żywieniowych w prosty i praktyczny sposób.

Po jakie przekąski sięgają Polacy? Czy wiedzą, jak należy się zdrowo odżywiać? Jak to komentują eksperci? Dowiedz się z naszej sondy.


Materiał opracowany przez:

Mgr inż. Sylwia Gugała-Mirosz – ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, dietetyk w Instytucie Żywności i Żywienia, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jej zainteresowania obejmują: choroby metaboliczne, dietoterapię i dietoprofilaktykę nowotworów oraz substancje bioaktywne znajdujące się w żywności.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia jest finansowane ze środków publicznych jako kontynuacja projektu Zachowaj Równowagę współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Materiały promocyjne