Zalety kakao znane były już w czasach Majów i Azteków, którzy pili gorzki napój kakaowy podczas obrzędów i świąt religijnych.

Skąd bierze się kakao...
W handlu pod nazwą „kakao” kryje się produkt otrzymywany z nasion drzewa kakaowego – kakaowca właściwego. Pierwsze plantacje założyli Hiszpanie i Holendrzy w połowie XVI wieku w Trynidadzie, Curacao i Wenezueli. Dzisiaj uprawia się go w wielu krajach podrównikowych. Głównymi producentami są: Ghana, Nigeria, Brazylia i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Smaczne i zdrowe

Kakao ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz spożywczym jako składnik wielu słodkości (ciast, czekolad, deserów czy polew). Znakomicie rozgrzewa i pomaga zregenerować siły. Oprócz białka i tłuszczu zawiera alkaloidy o działaniu pobudzającym. Jest źródłem flawonoidów korzystnie wpływających na układ krążenia. Dostarcza magnezu, który chroni przed meteoropatią,  ozdrażnieniem i stanami lękowymi, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Jak zachować  aromat

Kakao należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub papierowych torebkach, bo łatwo chłonie zapachy. W temperaturze powyżej 25 °C zbija się w grudki.

Opracowano na podstawie listów Zenona Kota z Wrocławia i Anny Kobiałki z Płocka.
Dziękujemy!

Fot.: Marin Bulat - Fotolia