Bardzo często rosół przyrządza się na niedzielny obiad, jest to wręcz narodową tradycją. Co jednak, gdy rodzina nie zje całości ugotowanej zupy? Odpowiednie przechowywanie sprawi, że nie straci on swojego wspaniałego aromatu ani nie skwaśnieje. Z łatwością zachowacie go na później nawet przez tydzień, jeśli zastosujecie się do jednej, ważnej zasady.

Jak przechowywać rosół, żeby był dobry nawet przez tydzień?

Zazwyczaj rosół w lodówce może stać ok. 2-3 dni. Jeśli chcecie znacznie wydłużyć ten czas, powinniście usunąć z niego pewne składniki. Chodzi o odcedzenie wywaru i pozbycie się warzyw oraz mięsa. W ten sposób zupę będzie można przechowywać nawet przez tydzień.

Pamiętajcie, że najpierw należy jednak schłodzić wywar (podobnie, jak każde inne danie). Wstawianie gorących potraw do lodówki jest zdecydowanie niewskazane, muszą być one wcześniej całkowicie ostudzone.

Inne ważne zasady przechowywania rosołu

Dobrym sposobem na długie przechowywanie rosołu jest również jego zawekowanie. Ta domowa metoda pasteryzacji znana jest już od dawna, była stosowana przez nasze babcie. Rosół przed wekowaniem również musicie bardzo starannie odcedzić. Następnie ponownie zagotujcie wywar i przelejcie do wyparzonych i suchych słoików. Odstawcie je do góry dnem i poczekajcie, aż wystygną, a następnie wstawcie do lodówki. Zawekowany w ten sposób rosół może tam stać nawet przez kilka tygodni.

Skuteczną i łatwą formą przechowywania tej zupy jest również mrożenie. Tutaj także kluczowe jest dokładne odcedzenie wywaru. Rosół najlepiej jest mrozić w specjalnych pojemnikach lub woreczkach strunowych. Może być tak przechowywany nawet przez kilka miesięcy.