Ryż to absolutna podstawa w kuchni japońskiej. Je się go na śniadanie, lunch, obiad i kolację. Jest on na tyle popularny, że wszystkie japońskie nazwy posiłków zawierają w sobie słowo ryż, czyli gohan. Nawadniane pola ryżowe są obok pól herbacianych, jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazowych w Japonii.

Dlaczego ryż jest tak popularny w Japonii?

Jest kilka powodów, dla których ryż stał się głównym składnikiem kuchni japońskiej. Ważną rolę odgrywa wilgotny klimat, który idealnie nadaje się do jego uprawy. Upalne i bardzo gorące dni przeplatają się z porą deszczową tworząc tym samym idealne podłoże do uprawy ryżu. Dodatkowo, na niewielkiej powierzchni ziemi uprawnej można wyprodukować stosunkowo dużą ilość ryżu - to kwestia najważniejsza. Smak także odegrał wielką rolę - Japończycy wprost uwielbiają delikatny smak i różnorodne zastosowanie ryżu.

Uprawa ryżu

Uprawa ryżu sięga 1000 roku p.n.e. kiedy to ryż był jeszcze formą płatności i stanowił o zamożności rodziny. Ryż to jedna z najstarszych uprawnych roślin świata i choć Chińczycy ciągle przodują w jej uprawie - Japończycy także trzymają się w czołówce. W Japonii, która jryżest krajem górzystym, każdy skrawek gruntu nadającego się pod uprawę był zawsze wykorzystywany. Pola ryżowe można znaleźć zatem nie tylko w dolinach, ale także nad brzegami rzek, nad morzem i jeziorami a także na terenach wyżynnych. W Kraju Kwitnącej Wiśni, ze względu na urozmaicone ukształtowanie powierzchni stosuje się tzw. tarasowanie pól ryżowych w celu utrzymania wody na niewielkich, płaskich poletkach.

Rodzaje ryżu

W Japonii istnieje ponad 50 różnych gatunków ryżu. Ciekawostką jest, że większość Japończyków potrafi go odróżnić. Ryż uprawiany w Japonii (tzw. japonica, czyli ryż średni) charakteryzuje się dużą lepkością, połyskiem oraz kolistym kształtem - dzięki temu łatwo jeść go pałeczkami. Najpopularniejszy jest ryż koshikihari, ale otawrtość kuchni japońskiej na sąsiadujące kraje spowodowała, że w Japonii popularny jest także ryż długoziarnisty i krótkoziarnisty.

W zależności od tego, co gotujemy, taki ryż wybieramy. Z typowo japońskiego ryżu japonica przygotujemy przede wszystkim sushi. Na rynku, oprócz białego ryżu, dostępny jest także ryż brązowy, czarny, czerwony oraz żółty.

Jak gotować ryż?

Do posiłków gotuje się ryż na sypko - płucze się ziarenka pod zimną wodą do czasu, aż woda stanie się klarowna. Ziarenka zalewa się wodą i odstawia na ok pół godziny, po czym gotuje stopniowo zmniejszając ogień. Na koniec, ryż pozostawia się pod przykryciem na 10 miniut i dopiero wtedy gotowy jest do podania.

spicy ton cha han

Spicy ton cha han - przepis

Ponieważ przepisów na sushi znajdziecie w sieci bardzo dużo (zapraszam także na swojego bloga na sushi), postanowiłam podzielić się z Wami przepisem na inne azjatyckie danie, z wykorzystaniem długoziarnistego ryżu. Lekko pikantny ryż z dodatkiem sosu chilli - Sambal Bajak oraz Kimchee Base z warzywami. Absolutnie pyszny pomysł na obiad w stylu azjatyckim!

Składniki (na 2 porcje):

- 350 g wieprzowego mięsa mielonego

- 1/2 puszki kukurydzy

- 2 duże pieczarki

- 1 duża marchewka

- 100 g zielonej fasolki szparagowej

- 1 papryka

- 3 liście kapusty pekińskiej

- szczypiorek

- 1 szklanka ugotowanego ryżu długoziarnistego

- 2 jajka

- po 2 łyżeczki pasty sambal i kimchee

- 2 łyżki sosu sojowego

- 1 łyżka oleju

Wszystkie produkty wcześniej przygotować: ryż i fasolę szparagową ugotować, pieczarki i szczypiorek drobno posiekać. Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach, paprykę pokroić w cienkie plastry, a kapustę pekińską pokroć na większe części.

Rozgrzać wok i smażyć mięso mielone. Dodać wszystkie warzywa i całośc smażyć, aż warzywa staną się miękkie. Przełożyć do miski.

Na tym samym woku smażymy rozbełtane jajka, aż się zetną. Dodajemy ryż i usmażone warzywa. Wszystko razem mieszamy a na koniec dodajemy sos sojowy, pastę sambal oraz kimchee.