Ekspres do kawy to sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie już naszych kuchni. Okazuje się, że wy tak samo! Używacie go do zrobienia porannej czarnej kawy czy popołudniowego cappuccino. Jeden przycisk i kawa gotowa.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przy wyborze ekspresu do kawy powinniśmy zwrócić uwagę przynajmniej na kilka elementów. Na samym początku warto sprawdzić, czy ma funkcje, na których nam zależy. Wiele ekspresów jest wyposażonych w młynek do kawy, ale ich cena będzie wtedy automatycznie wyższa. Jeśli lubimy kawy mleczne, możemy poszukać ekspresu, który ma funkcję spieniania mleka. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, do wyboru mamy ekspresy z dyszą spieniającą, dzięki której spieniamy mleko ręcznie lub ekspresy z wbudowanym automatycznym systemem spieniania mleka.

Warto też zwrócić uwagę na łatwość obsługi ekspresu. Nikomu o poranku nie będzie chciało się szukać skomplikowanych opcji w systemie ekspresu. W niektórych ekspresach możemy także zaprogramować ustawienia, tak by za pomocą jednego przycisku zrobić dokładnie taką kawę, jak lubimy, na przykład cappuccino na podwójnym espresso czy latte z mniejszą ilością mleka.

Nie bez znaczenia jest też wygląd ekspresu i jego rozmiar. Dokładnie wymierzcie miejsce, w którym docelowo będzie stał ekspres do kawy – jeśli macie mniejszą kuchnię, być może właśnie mniejsze ekspresy kapsułkowe lub mini ciśnieniowe będą najlepszym wyborem. Wygląd ekspresu również należy brać pod uwagę i dopasować go do stylu kuchni – ekspres w stylu retro lub wręcz przeciwnie, bardzo minimalistyczny i nowoczesny może być wspaniałą ozdobą naszego blatu.

Ekspres przelewowy

Z waszych wypowiedzi na forum wynika, że zwykle macie jeden z trzech rodzajów ekspresów. Ekspres przelewowy to ekspres, który świetnie sprawdza się zwłaszcza jeśli pijecie dużo kawy. Gorąca woda przesącza się przez kawę do dzbanka, w którym powstaje całkiem sporo aromatycznego napoju.

Jedna z naszych użytkowniczek poleciła ekspres przelewowy Bosch jako ten, z którego pije kawę na co dzień. Kawa z niego smakuje podobno bardzo dobrze.

Ekspres na kapsułki

Ekspres kapsułkowy ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim jest banalnie prosty w obsłudze. Wkładacie do niego kapsułkę z preferowanym rodzajem kawy, zamykacie pokrywę i naciskacie przycisk. Kawa robi się sama.

W waszych poleceniach pojawił się ekspres kapsułkowy Tassimo. Innym ekspresem, który macie w domach jest ekspres na kapsułki marki Nespresso. Z pewnością zaletą ekspresów Nespresso jest ich kompaktowy rozmiar – sprawdzi się nawet w bardzo małej kuchni. Minusem ekspresów przelewowych są ceny kapsułek, które często mogą być wyższe niż ceny kawy sypanej. Z waszych wypowiedzi wynika jednak, że czasami warto zrobić sobie przyjemność i po nie sięgnąć.

Ekspres ciśnieniowy

Z pewnością dobrą inwestycją na lata będzie zakup ekspresu ciśnieniowego. W waszych poleceniach pojawił się biały ekspres marki DeLonghi. Jak napisała użytkowniczka 2milutka: „Kawa z niego jest obłędna” – czy potrzeba lepszej rekomendacji? Z kolei użytkowniczka EwaW2910 poleca ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem do kawy marki Krups.

Osobiście uwielbiam różne kawy - dlatego mam ekspres KRUPSA( EA8298) z funkcją mielenia kawy (grubości mielenia), pojemnikiem na mleko (opcje latte, cappuccino itp.), jest bardzo intuicyjny i co najważniejsze łatwy w czyszczeniu szczególnie części do spieniania mleka. Koszt takiego ekspressu to około 1000zł -1500zł, 1 kg kawy wystarcza mi na 3 miesiące (piję około 2 litrów dziennie), wymiana filtra 1 na około 3 miesiące, podobnie czyszczenie (w moim modelu sam sygnalizuje konieczność wymiany filtra, odkamienianie za x ilość parzeń kawy).

Za to JulkaTomeczek poleca sprzęt firmy Siemens. Dlaczego?

Ze względu na ilość kaw, jaką można w nim zrobić.Ja wolę kawy mleczne, a mąż bez mleka, dla dzieci jest możliwość samego spieniania mleka.

Jaka kawa do ekspresu?

Aby kawa z ekspresu smakowała jak najlepiej, powinniśmy wybrać dobre ziarna. Sprawdzajmy na opakowaniu opis producenta, mówiący o stopniu palenia ziaren (jaśniejsze będą łagodniejsze w smaku) czy o dacie wypalenia (im „młodsza” kawa, tym bardziej aromatyczna). Jeśli mamy w domu młynek lub ekspres z młynkiem, kupujmy kawę ziarnistą i mielmy ją bezpośrednio przed zaparzeniem.

Na forum poleciliście wasze ulubione kawy do ekspresu. Szczególnie polecałyście kawę Lavazza Qualita Rossa jako tą najsmaczniejszą. Waszym uznaniem cieszą się też kawy marki Tchibo – co ważne, można je kupić w wersji ziarnistej i mielonej. Warto próbować różnych rodzajów kawy, aby przekonać się, co najbardziej nam smakuje.

A może kawiarka?

Są też inne niż ekspres metody parzenia kawy. Szczególnie popularna jest kawa z kawiarki. Polecacie klasyczną kawiarkę marki Bialetti. Obsługa kawiarki jest prosta. Do dolnego zbiornika wlewamy wodę, wkładamy  sitko na kawę i wsypujemy zmielone ziarna. Następnie kawiarkę zakręcamy i stawiamy na ogniu. Gotujemy powoli, do momentu aż w górnym zbiorniku pojawi się kawa.

Kawa z kawiarki jest dość mocna i aromatyczna. Można pić ją jako kawę czarną, ale nada się także do kaw mlecznych.