W tym jak zrobić lody teoretycznie nie ma żadnej zagadki. Bo przecież lody to zamrożona masa mleczna (albo wodna – np. w przypadku sorbetów) z różnymi dodatkami: owocami, bakaliami, czekoladą etc. To jednak wciąż nie odpowiada nam na pytanie:

Jak zrobić lody?

Bo o tym: jak zrobić lody, możemy przekonać się dopiero analizując różne przepisy na lody. Teoretycznie smaczne lody można zrobić jedynie na bazie śmietany kremówki, cukru i owoców (tak można zrobić  lody truskawkowe). Żeby jednak zrobić lody prawdziwe i kremowe potrzebne nam są – jajka. A dokładniej żółtka, które lodowej masie nadają odpowiedniej gęstości i właśnie tej lodowej kremowości - zobacz przepis na lody zabajone na żółtkach.

Czasem jednak wykorzystuje się również białka. Bo inaczej jak zrobić lody waniliowe? Do lodów waniliowych potrzebne są właśnie ubite białka, które następnie uciera się z żółtkami. Potem jajka łączy się z ubitą śmietaną kremówką, dodaje esencję waniliową i zamraża – tak w uproszczeniu - zobacz cały przepis na lody waniliowe z białkami.

Jak zrobić lody waniliowe? 

Ajak zrobić lody czekoladowe? Albo proste lody śmietankowe lub wyrafinowane lody pistacjowe? Jak zrobić lody o jeszcze innych smakach: arbuzowe, wiśniowe, lody zabajone etc.? Cóż, na początku trzeba pogodzić się z tym, że pewnych smaków w domu się nie osiągnie. Na przykład lody o smaku whisky można zrobić, używając w procesie mrożenia ciekłego azotu – inaczej smak ulotni się w czasie powolnego mrożenia. Na szczęście w domu możemy zrobić lody śmietankowe, które np. skropimy whisky.

Wracając jednak do interesującej nas kwestii: żeby były smaczne, lody muszą być gęste. A to oznacza pełnotłustą śmietanę i kaloryczne żółtka dodawane w produkcji. Dopiero taka podstawa pozwala nam na zabawę z dodatkami: czy to czekoladą, czy bakaliami, czy też owocami. Da sie jednak pewne rzeczy w kuchni obejść - zobacz przepis na kremowe lody bez jajek, z których dzięki dodatkom możesz wyczarować ciekawe kompozycje smakowe.

A tak naprawdę to na pytanie: jak zrobić lody?, istnieje tylko jednak odpowiedź – ze smakiem!

Zobacz, w jaki sposób na pytanie – jak zrobić lody? – odpowiedzieli nasi użytkownicy! Oto: przepisy na lody.