Jak zrobić karmel? Zadają sobie domowi cukiernicy w wielu domach. Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto wiedzieć czym jest ten słodki składnik ciast i deserów. Karmel to krótko mówiąc stopiony na patelni lub w garnku z grubym dnem cukier. W zależności od długości ogrzewania osiąga kolor bursztynowo-złocisty lub ciemnobrązowy. Roztopiony ma konsystencję gęstej, lejącej się cieszy, a po wystygnięciu tworzy się z niego twardy ‘lizak’. Po ponownym podgrzaniu ponownie zamienia się w ciecz.

Cukier w ‘innych postaciach’ ma szerokie zastosowanie w kuchni, zwłaszcza w cukiernictwie. Jest wyśmienitym dodatkiem min. do lodów, ciastek, kremów, budyniu i kawy. Karmel można wzbogacić o aromat np. wanilii lub rumu.

Jako ciekawostkę mogę napisać, że jest składnikiem nie tylko cukierków, ale również czekolad i ciemnego pieczywa. Służy także jako barwnik w coca coli. Można nim zabarwić domowe alkohole: wina i nalewki.

Jak zrobić karmel?

Robienie karmelu samemu nietrudną czynnością, ale należy pamiętać, że karmel bardzo szybko zastyga i wszystkie ruchy po zamienieniu go w ciecz należy wykonywać prędko i zwinnie.

Na do garnka wsypujemy pół szklanki cukru i gotujemy na niedużym ogniu, aż cukier zacznie się rozpuszczać. Nie mieszamy łyżką, ewentualnie obracamy garnek tak, by płynny juz cukier znajdował się na brzegach a sypki na środki. Togujemy, aż cukier cały się rozpuści i będzie miał złoty kolor.