Lubimy eksperymentować w kuchni, próbujemy nieznanych dotąd smaków. Ale po kulinarnych przygodach dbamy, żeby nic się nie zmarnowało! Nie uznajemy wyrzucania żywności.

Tort bezowy to deser, który smakuje o każdej porze roku. Ale zimą swoim kształtem i bielą jeszcze bardziej kojarzy się ze świętami. Ozdobiony żurawiną, czy malinami będzie się pięknie prezentować na świątecznym stole.

Jednak przy tym wyjątkowym deserze zostają żółtka. Żeby ich nie wyrzucać, warto przełożyć je do specjalnego woreczka i przy pomocy blendera Bosch odessać powietrze, dzięki czemu żółtka zachowają świeżość znacznie dłużej. Żółtka w takich woreczkach można też zamrozić. Co ważne odporne na przedarcia worki z zamknięciem strunowym są wolne od bisfenoli. Z łatwością można je wyczyścić i użyć ponownie. Co bardzo nam się spodobało, bo nie generujemy zbędnych plastikowych śmieci.

W święta obowiązkowym daniem na śniadanie, kolację czy przystawkę jest sałatka jarzynowa. Zazwyczaj robimy jej cały gar, żeby obdarować wszystkich bliskich. Ale i tak zawsze zostaje jej spory zapas. Taka sałatka niestety szybko traci świeżość. Żeby jej nie wyrzucać warto zaraz po zrobieniu część sałatki przełożyć do do pojemnika próżniowego, który jest bardzo łatwy w użyciu. Pompę próżniową do korpusu blendera montuje się za pomocą jednego kliknięcia. A potem już tylko trzeba wypompować powietrze blenderem ręcznym ErgoMixx. Taki sposób przechowywania pozwala zachować świeżość artykułów spożywczych na dłużej. Sałatka na drugi dzień jest idealnie świeża! Ale z powodzeniem wytrzyma w takim pojemniku kilka dni.

Pojemniki próżniowe są wykonane z trwałego Tritanu, wolnego od bisfenoli. Można je bez problemu używać w kuchence mikrofalowej oraz łatwo czyścić w zmywarce.

Pojemnik i woreczki strunowe świetnie sprawdzą się również do segregacji produktów w lodówce.

Żeby oszczędzić sobie czas przed samą Wigilią, już na kilka tygodni przed świętami można przygotować uszka z grzybami i je zamrozić. Mrożone potrawy przechowywane w próżniowych woreczkach strunowych lepiej zachowują swoje naturalne składniki odżywcze i smak, utrzymują naturalną wilgotność - dodatkowa wilgoć nie przedostaje się do wnętrza. Takie przechowywanie chroni przed wysuszeniem powierzchni mrożonej żywności, a odmrożone produkty mają lepszy wygląd w porównaniu z zamrożonymi w zwykły sposób.

Woreczki strunowe śmiało można używać do mrożenia sezonowych owoców na smaczne koktajle.

Właśnie z mrożonych malin można zrobić pyszny koktajl. To nasz ulubiony przepis:

  • 2 banany
  • garść mrożonych malin
  • szklanka soku z pomarańczy
  • 1 jabłko
  • 1 kiwi
  • plasterek cytryny

Wszystko miksujemy. Wytrzymały i wyjątkowo ostry nóż zmiksował składniki w bardzo krótkim czasie. Funkcja AntiSplash to super opcja, bo zapobiega rozpryskiwaniu składników i pomaga utrzymać czystość w kuchni.

Taki koktajl to świetna przekąska na drugie śniadanie, albo na podwieczorek. Moc witamin!

Jeśli zostanie trochę koktajlu, też warto przechować go próżniowo. Można go przelać do strunowego woreczka, albo do pojemnika, odessać powietrze i na drugi dzień mamy pyszny napój. Takie przechowywanie sprawia, że żywność jest do dwóch razy dłużej świeża, a w związku z ograniczonym utlenianiem się składników, zachowuje więcej witamin.

Bawcie się w kuchni, ale pamiętajcie, żeby nie marnować jedzenia.

Polecamy Blender ręczny ErgoMixx Bosch, który będzie waszym pomocnikiem w kuchni na wszystkich poziomach gotowania. Co jest w nim najlepsze? Próżniowe przechowywanie potraw, zwłaszcza w woreczkach.

A resztki jedzenia, których w żaden sposób nie da się już przerobić, odkładajcie w specjalnym do tego celu pojemniku i wyrzucajcie do bioodpadów. Nasza planeta nam za to podziękuje.

Materiał powstał z udziałem marki Bosh.