Problemy z jedzeniem u dzieci to całkiem powszechne zjawisko. Maluchy często marudzą, a rodzice z przerażeniem dwoją się i troją, aby cokolwiek z talerza wylądowało w brzuszku ich szkraba. Dlaczego dzieci nie chcą jeść i jak je do tego zachęcić?


Moje dziecko nie je. Dlaczego?

Przyczyn może być bardzo wiele. Począwszy od tego, że maluch może nie być gotowy do jedzenia stałych pokarmów (w przypadku niemowląt), po brak apetytu, chorobę, nieodpowiedni smak, zapach, konsystencję, czy nawet kolor dania. Ale to nie koniec. Wiele dzieci nie chce zjeść posiłku, bo na przykład wyczuwa zdenerwowanie lub presję rodzica.

Gdy dziecko nie chce jeść, warto odczekać i po pewnym czasie zaproponować mu coś innego. Nigdy nie należy zmuszać do jedzenia. Jeśli problemy z żywieniem są długotrwałym procesem, warto skonsultować się z pediatrą, gastrologiem, psychologiem, neurologopedą lub specjalistą z dziedziny Integracji Sensorycznej. Możesz też spróbować własnych sił w przekonaniu dziecka do jedzenia. Jak to zrobić?

1. Wspólny czas w kuchni

Postaraj się zaangażować malucha w przygotowanie posiłku. Myślisz, że twój dwulatek sobie nie poradzi? Nic bardziej mylnego. Dla najmłodszych nalewanie, dosypywanie czy mieszanie to najlepsza zabawa! Pozwól dziecku na wykonanie prostych i bezpiecznych czynności. Zobaczysz, że maluch nie będzie mógł się doczekać efektów swojej pracy. 

2. Wszystko razem

Wielu rodziców traktuje posiłek dziecka jako odrębną ceremonię domową. Dziecko siada w foteliku, dostaje talerzyk z jedzeniem i sztućce, a rodzic? Siada naprzeciwko, pomaga maluchowi i patrzy, ile malec zdołał zjeść. Wielu specjalistów uznałoby to za błąd. Dziecko uczy się przez naśladowanie. Uwielbia robić to samo co mama, tata czy starsze rodzeństwo. Nie bez powodu zaleca się, by dzieci jadły razem z innymi członkami rodziny. Maluch powinien czuć, że nastała pora posiłku i wszyscy domownicy (a on też nim jest) powinni jeść. Jeśli twój szkrab wykazuje zainteresowanie tym, co masz na talerzu, to pozwól mu spróbować. Dobrze by było, gdybyście wszyscy jedli to samo (o ile oczywiście wiek dziecka i jego zdolności na to pozwalają). 

3. Żyj i jedz kolorowo 

Maluchy kochają kolory i wzory. Nie znoszą nudy i monotonii. Ich posiłki muszą być pięknie podane, jak w najlepszej restauracji… tylko tej dla dzieci :) Klasyczny naleśnik zastąp gwiazdkami, które z łatwością wykroisz przy pomocy foremek na pierniki. Do omleta dodaj różnobarwne i zdrowe warzywa. Pomyśl też o niezwykłej zastawie. Talerzyk z ukochaną postacią z bajki, kolorowe sztućce, a może piękny śliniaczek? Możliwości jest sporo! 

4. Ilość i jakość 

Jedzenie powinno być miłym i rodzinnym czasem. Nie zmuszaj, nie naciskaj i nie przekupuj dziecka. Maluchom warto zaufać. Często nie chcą jeść, bo zwyczajnie nie są głodne. Niejadkom za to warto proponować małe porcje. Pomiędzy posiłkami ogranicz przekąski typu chrupki czy ciasteczka. Pozwól dziecku na swobodę podczas posiłku. Maluch może jeść rączkami. Może też się brudzić i bałaganić. Nie przejmuj się tym. Z czasem z tego wyrośnie, a ty zatęsknisz za cudownie "upaćkaną" buźką i małymi raczkami. 

5. Jedzcie smacznie 

Każdy z nas lubi pyszne posiłki. Maluchy też. Niech ich menu będzie przemyślane i dopasowane do wieku oraz preferencji żywieniowych. Pamiętaj, aby w jadłospisie twojego dziecka pojawiły się warzywa, jajka, produkty mleczne i mięso. Gdzie szukać pełnowartościowego mięsa w dobrej jakości?

Z pomocą przychodzą Sokoliki - marka, która od lat specjalizuje się w produktach dla dzieci. W ofercie znajdziemy pyszne parówki, paszteciki, szyneczkę, schabik, kabanosy i footbolówki (paróweczki przypominają  piłki symbolizujące dwie rywalizujące drużyny). 

Wszystkie produkty wyróżniają się doskonałym smakiem, wysoką zawartością mięsa, a także brakiem wzmacniaczy, stabilizatorów i konserwantów. To też świetne propozycje na pyszne śniadanie, kolację czy dodatek do obiadów. zapiekanek czy sałatek. 

Z pomocą Sokolików przygotujesz też pyszne omlety, idealne na pierwsze śniadanie. Sprawdź poniższy przepis! 

Omlet z szyneczką drobiową, kukurydzą i papryką

Składniki 

  • 1 opakowanie szyneczki drobiowej Sokoliki
  • 4 jajka
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 4 łyżki kukurydzy z puszki
  • 2 łyżki szczypiorku
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Przygotowanie:
Szyneczkę i paprykę pokrój w kostkę. Jajka roztrzep w misce. Do roztrzepanych jajek dodaj szyneczkę, paprykę, kukurydzę i łyżkę szczypiorku. Dopraw solą i pieprzem. Na dużej teflonowej patelni rozgrzej niewielką ilość oleju, a następnie wlej masę jajeczną, przykryj pokrywką i smaż, aż jajka się zetną. Przełóż omlet na talerz i podawaj posypany pozostałym szczypiorkiem. Smacznego!

 

Materiał powstał z udziałem marki Sokoliki.