Mięso i przetwory mięsne

 
Surowego mięsa nie myjmy przed włożeniem do lodówki, bowiem w nadmiarze wody znacznie szybciej rozwijają się drobnoustroje. Jest to główny powód pakowania mięsa na tackach wraz z materiałem, który ją pochłania.

Pamiętajmy, aby przed włożeniem do lodówki, pod żadnym pozorem go nie kroić. Wraz z ostrzem noża przenosimy drobnoustroje, a małe kawałki mięsa znacznie szybciej obsychają. Temperatura, w której powinno być przechowywane wynosi od zera do dwóch stopni. A jeśli chcemy jeszcze bardziej wydłużyć świeżość mięsa - skropmy je sokiem z cytryny.

Ryby

 

Wymagają przechowywania w temperaturze od minus jednego do dwóch stopni. Ponieważ w domu często ciężko jest uzyskać taką temperaturę, rybę najlepiej wykorzystać od razu po zakupie (gdy jest mrożona, należy ją włożyć natychmiast do zamrażalki). Ryby chude można przechowywać znacznie dłużej niż tłuste, a z kolei wędzone - należy owinąc w folię. Dzięki temu ich zapach nie przejdzie na inne potrawy.

Nabiał


Pamiętajmy, że nabiał psuje się szybko, zatem podczas zakupów zwracajmy szczególną uwagę na termin przydatności do spożycia. Im niższa temperatura przechowywania w lodówce, tym lepiej. Sery żółte najlepiej owinąć w papier spożywczy, dzięki któremu zachowają świeżość przez kilka dni.

Sery twarogowe są znacznie mniej trwałe – należy je spożyć w ciągu dwóch dni od daty zakupu.  Jajka można zaś przechowywać od 2 do 3 tygodni. Pamiętajmy, aby przed użyciem zawsze je sparzyć, bowiem średnio jedno na 1000 jaj jest skażone Salmonellą. Mleko oraz mleczne produkty (np. jogurty) w zamkniętych kartonach mają stosunkowo długie terminy ważności. Jednak po otwarciu nadają się do spożycia przez maksimum 24 godziny.

Tłuszcze


Czas przechowywania zależy od temperatury, światła, dostępu tlenu oraz rodzaju opakowania (najlepsze ciemne szkło). Oleje roślinne są znacznie mniej narażone na drobnoustroje, niż inne tłuszcze. Można je przechowywać nawet rok, ale pod warunkiem, że mają ograniczony dostęp do światła.

Oleje tłoczone na zimno są mniej trwałe, przez co muszą być w lodówce, w temperaturze od czterech do sześciu stopni (do trzech miesięcy). Spośród wszystkich tłuszczów, największe trudności w przechowywaniu sprawia masło – jest narażone na pleśń. Z tego powodu pilnujmy terminu przydatności. Smalec w temperaturze od sześciu do ośmiu stopni, może być przechowywany przez kilka miesięcy.

Produkty zbożowe


Chleb najlepiej zjeść w ciągu doby, bowiem szybko czerstwieje. Aby zachować jego walory, zamróźmy go – tak jak inne przetwory mączne (pierogi, pyzy, knedle). Dzięki zamrożeniu można je przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

Kiszonki

Trzymamy w temperaturze poniżej 10 stopni. Aby nie dostawało się do nich powietrze, muszą być pokryte sokiem – dzięki tej osłonie nie rozwinie się pleśń i bakterie gnilne.

Gotowe potrawy


Wytrzymają od dwóch do czterech dni, w temperaturze poniżej 10 stopni. Dłuższy okres przechowywania mają jedynie potrawy kwaśne (kwas ogranicza rozwój drobnoustrojów). Pamiętajmy, aby gotowe potrawy szybko studzić – dzięki temu wolniej będą się rozmnażać bakterie.