Zacznijmy od podstawowego pytania – czemu smażenie w woku jest takie zdrowe?

Wok nie wymaga wielkiej ilości oleju, ograniczamy więc spożycie tłuszczu. Poza tym bardzo wysoka temperatura sprawia, że produkty są gotowe do spożycia w zaledwie kilka minut, zachowując swój oryginalny aromat, witaminy i smak. Najlepiej nadają się do tego oleje: słonecznikowy, z orzeszków ziemnych oraz sojowy. Nie powinno się natomiast używać do smażenia oliwy z oliwek. Aby dobrze rozprowadzić olej, wlewamy go po ściankach woka, nie bezpośrednie na dno. Powinien on zadymić, dopiero wtedy możemy wrzucać składniki.

Jak smażyć?

Przed przystąpieniem do smażenia należy przygotować wszystkie składniki. Liczy się czas, składniki smażą się przez krótki czas, dlatego bardzo ważne jest, aby przygotować wszystko wcześnie, by potrawa nie była przegotowana. Należy również pamiętać o zasadzie, że zawsze najpierw smażymy mięso. Dopiero potem smażymy warzywa, a następnie dodajemy mięso z powrotem na patelnię. Najpierw smażymy warzywa grubsze, wymagające dłuższego smażenia, potem dodajemy te mniejsze i drobniejsze. Warzywa mieszamy non stop, rozgarniając na ścianki woka. Natomiast, gdy smażymy mięso, robimy krótkie przerwy w mieszaniu.

Po czym poznać, czy warzywa się już usmażyły?

Nakłuwamy je ostrym nożem lub nadziewamy na widelec warzywo w najgrubszym miejscu. Jeśli nie będzie czuć oporu przy zagłębianiu się w nie, oznacza to, że jest ono prawidłowo usmażone. Warto kroić warzywa i inne składniki na podobnej wielkości kawałki, dzięki czemu powinny się one usmażyć w miarę podobnym czasie.

Jakich narzędzi do mieszania używać?

To zależy od rodzaju woka, jaki posiadamy. Do pracy z wokiem ze stali węglowej najlepiej sprawdzi się dedykowana łopatka ze stali nierdzewnej, najczęściej z drewnianym uchwytem. Dzięki odporności na ogień i wysoką temperaturę, łopatka nie będzie odkształcała się podczas pracy, poza tym nie dotknie jej korozja. Jeśli natomiast mamy woka z warstwą nie przywierającą (non-stick) to najlepszym wyborem będzie dedykowana łopatka teflonowa. Do woka żeliwnego natomiast najlepszym przyrządem będzie łopatka drewniana. Oczywiście nie musimy kupować specjalnych łopatek, choć te dedykowane są tak zaprojektowane, aby pasowały do krzywizn woka, co ułatwia pracę z nimi.

Czy w woku można smażyć wszystko?

To zależy od tego, z jakiego materiału zrobiony jest nasz wok. Jeśli posiadamy ten ze stali węglowej (carbon steel), należy uważać na wszystko to, co kwaśne, czyli cytryny, pomarańcze, które mogą uszkodzić ochronną warstwę patyny węglowej na woku. To może skutkować odpadaniem patyny od woka i mieszaniem się jej z potrawą. Trzeba też być czujnym podczas dodawania sosów z dużą zawartością octu, bo i one degradują patynę w woku. Poza tymi wyjątkami można gotować i smażyć wszystko włącznie z zupami.

Jak myć woka?

Do mycia woka używa się wyłącznie gorącej wody bez użycia  detergentów. Można sobie pomagać specjalną szczotką czy gąbką, oczywiście delikatnie i z wyczuciem. Ostatnią fazą mycia jest wycieranie do sucha woka papierowym ręcznikiem, a następnie przetarcie go kilkoma kroplami oleju jadalnego, dzięki czemu będzie odporny na wilgoć i szybko nam nie zardzewieje.