Jak ugotować kukurydzę – jaką kukurydzę wybrać?

Choć w sklepach dostępna jest zapakowana próżniowo ugotowana już kukurydza, zapewniamy, że dużo lepiej jest przygotować ją samodzielnie. Nie tylko dlatego, że jest to gwarancja świeżości i smaku, ale również z tego powodu, że własnoręcznie przyrządzona i podana od razu po ugotowaniu nie ma sobie równych. Zastanawiacie się jak zrobić kukurydzę, a czas, który musimy jej poświecić to zaledwie chwila!

Na straganie lub w sklepie wybierzmy kukurydzę, którą okrywają liści. Takie liście przydadzą się, gdy będziemy chcieli grillować kukurydzę. Wybierajmy też kolby bez folii. Nie jest ona niezbędna do przechowywania, a bez niej warzywo oddycha i mniejsze prawdopodobieństwo, że szybko się zepsuje.

Gdy zastanawiamy się, jak gotować kukurydzę w kolbie, to warto też przyjrzeć się kolbie i wybrać taką kukurydzę, której ziarna nie są suche, mają jednolity kolor i nie są nadpsute. Zakupioną kukurydzę spożyjmy szybko i nie przechowujmy jej w lodówce zbyt długo.

Jak ugotować kukurydzę – jak przygotować kukurydzę

Skoro wybraliśmy już odpowiednią kolbę, skupmy się na tym, jak ugotować kukurydzę. Zanim zabierzemy się za gotowanie kukurydzy należy ją oczyścić. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możemy usunąć wszystkie liście lub pozbyć się większości z nich, zostawiając kilka zewnętrznych – zależnie od sposobu, w jaki chcemy przyrządzić to warzywo. Ważne jest też, by usunąć „wąsy”, czyli długie włókna, które okrywają kukurydzę pod warstwą liści.Przed przystąpieniem do obróbki termicznej, kukurydzę można podzielić na mniejsze kawałki, krojąc kolbę w poprzek.

Jak ugotować kukurydzę – sposoby

Przygotowanie kukurydzy jest proste. Jedyne, czego potrzebujemy to garnek, woda i odrobina cukru. Garnek musi być oczywiście odpowiednio duży – o takiej średnicy, by kolba w całości mogła być zanurzona w wodzie. Jeśli kukurydza nie mieści się, można przekroić ją na mniejsze części.

Jak przygotować kukurydzę? Ważne jest, by nie solić wody w garnku, bowiem ziarna kukurydzy stwardnieją. Cukier zapewni ziarnom nie tylko piękny żółty kolor, ale sprawi, że będą one miękkie i delikatne. Jeżeli chcemy, aby kukurydza była miękka po ugotowaniu, to dobrym sposobem jest dodanie mleka do wody, w której gotować będziemy kolby. Kukurydza gotowana w mleku będzie wyjątkowo delikatna w smaku

Jak ugotować kukurydzę – ile gotować

Do gotującej się wody wsypujemy cukier i wkładamy kukurydzę. Ile gotować kukurydzę – to zależy od kilku czynników – młode warzywo potrzebuje mniej czasu, by zmięknąć, a im starsze kolby, tym czas gotowania odrobinę dłuższy. To, jak długo gotować będziemy kolby, zależy też od ich wielkości. Gotowanie kukurydzy ni powinno jednak trwać zbyt długo, bo im dłużej będzie się gotować, tym bardziej twarda się zrobi. Można przyjąć, że gotować kukurydze należy około 5-8 minut, ale najlepiej sprawdzać, czy ziarna są już miękkie.

Jeśli wolicie szybszy sposób, a macie w kuchni kuchenkę mikrofalową, przeczytajcie jak ugotować kukurydzę w 5 minut

Gotowanie kukurydzy to jednak nie wszystko. Kukurydza doskonale wychodzi też grillowana. Jeśli jesteście miłośnikami dań z rusztu i często latem jadacie na świeżym powietrzu, nie zapomnijcie, by na grilla położyć też te żółte kolby. Słodka kukurydza świetnie smakuje z grillowaną karkówką, ale będzie też doskonałym składnikiem menu dla osób, które nie jedzą mięsa. Grillowana kukurydza to też spore możliwości, jeśli chodzi o dodatki. Zanim wrzucimy ją na ruszt, możemy owinąć kolby plastrami boczku lub szynki, dodać ser, który dobrze się topi. Nie zapomnijmy też o najbardziej klasycznym dodatku – masło doskonale podkreśla smak kukurydzy, a jeśli przygotujemy masło smakowe – wymieszamy je z czosnkiem, kuminem czy słodką papryką. Otrzymamy doskonałą przekąskę.