Najprościej i najszybciej przygotować kiełbasę gotowaną i podać ją na gorąco w towarzystwie chrzanu i musztardy. Potrawa mimo, że prosta wymaga właściwego postępowania z surową kiełbasą. Oto kilka praktycznych uwag do parzenia białej surowej kiełbasy: włożyć kiełbasę do wrzącej wody i natychmiast zmniejszyć ogień do minimum, dzięki temu gorąca woda sparzy kiełbasę, a cały smak zostanie zamknięty wewnątrz i nie dostanie się do wody.

Przed parzeniem należy delikatnie nakłuć kiełbasę widelcem lub czubkiem noża w kilku miejscach - to zapobiegnie pękaniu kiełbasy. Woda do parzenia powinna być osolona i przyprawiona, aby kiełbasa zyskała smakowo, w przeciwnym razie odda smak do wody. Parzenie nie powinno trwać zbyt długo, tylko tyle żeby kiełbasa ugotowała się. Zbyt długie spowoduje utratę smaku i wysuszenie kiełbasy.

Oto prosty przepis na gotowaną kiełbasę: Składniki: 1/2 kg białej surowej kiełbasy, 2 litry wody, 1 łyżeczka soli himalajskiej, 3 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, 8 ziaren czarnego pieprzu, 4 ząbki czosnku, 1/2 cebuli.
Przygotowanie: Do wody dodać sól, liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz, cebulę i zagotować. Kiełbasę parzy się w całości, ale przed włożeniem do garnka, trzeba ją nakłuć widelcem. Dodać czosnek przekrojony na pół. Zmniejszyć gaz i parzyć grubszą kiełbasę 20-30 minut, a cienkie kiełbaski (takie jak na zdjęciu) 15 minut. Kiełbasę podawać na gorąco.