Sery - szczególnie pleśniowe -od zawsze komponowano z winami i dla wielu osób jest to połączenie intuicyjne.. Nie wszyscy jednak wiedzą, że piwo łączy się z serami tak samo dobrze, albo nawet lepiej - ponieważ odświeża i wydobywa subtelne smaki potraw, a chmiel pobudza apetyt.

Dlaczego ser i piwo do doskonałe połączenie?

Ser zawiera dużo tłuszczu - jest kremowy i lepki, przez co osadza się na podniebieniu. Z kolei piwo dzięki nasyceniu dwutlenkiem węgla, tworzy lekko kwasowe środowisko i je oczyszcza. Dzięki temu wyraźniej odczujesz smak sera, a nawet odnajdziesz jego subtelniejsze nuty. W konsekwencji, może być Wam łatwiej dobierać sery do piwa niż do wina (i odwrotnie). W jego smaku można wyczuć orzechowe czy ziemne nuty podobne do tych, które znajdziecie w serach. Między dobrze dobranym piwem i serem nie będzie kontrastu, smaki będą się doskonale uzupełniały.

5 niezawodnych kompozycji piwo-ser

Poniżej 5 propozycji połączenia piwa z serem, które z całą pewnością zachwycą Twoje podniebienie.

1.       Piwa pszeniczne

Owocowa kwaskowość w piwach pszenicznych dobrze komponuje się z cierpkim smakiem świeżych serów. Wyczujesz ją też, jedząc bogate maślane sery. Pikantne nuty, które występują w niektórych piwach pszenicznych, współgrają ze wszystkimi gatunkami serów szwajcarskich. Z piwem pszenicznym połącz więc świeży ser kozi, fetę lub sery szwajcarskie typu appenzeller albo gruyère.

2.       Ciemne piwa typu porter lub stout

Wyczuwalny smak czekolady, kawy i melasy charakteryzuje zarówno ciemne piwa typu stout, jak i porter. Kremowa konsystencja stoutów i porterów idealnie komponuje się ze zwartymi, kremowymi serami. Złożony smak piw pasuje też do słodko-słonawych i delikatnie pikantnych nut niebieskiego sera. Idealną parę stout stworzy z serami z niebieską pleśnią, takimi jak np. duńskie Castello . Ciemne, mocne piwo (ok. 10%) o kremowej konsystencji z mocno prażonego słodu jęczmiennego i z wysoką zawartością chmielu podkreśli elegancką gorycz niebieskiej pleśni.

 

3.       Piwa typu lager

Prosty, odświeżający smak lagerów – czyli najpopularniejszych w naszym kraju jasnych piw - idealnie komponują się z serami łagodnymi. Połącz je z delikatnym, kremowym serem pleśniowym w skórce typu camambert albo brie. Zestaw też piwo lager z serami z mleka owczego.

 

4.       Piwo Indian Pale Ale

Indian Pale Ale charakteryzuje się wyraźnym chmielowym smakiem i zbalansowanym lekko wyczuwalnym słodem. Najlepiej pasują do niego miękkie sery z nutą słodyczy oraz twarde i starzejące się. Doskonale nadadzą się także gouda i cheddar.

5.       Piwa owocowe

Piwa owocowe pasują do świeżych serów, które z kolei tworzą udane kompozycje z owocami. Najlepszy zestaw to piwo owocowe w towarzystwie sera typu mozzarella ze świeżymi warzywami lub nawet mascarpone.

Idealna deska serów do piwa

Przygotowując przekąski do piwa, oprócz samych serów, wykorzystaj też krakersy, orzechy i owoce. Wybierz produkty jak najbardziej neutralne w smaku (najlepiej mało słone i bez dodatku przypraw), żeby nie zdominowały subtelnych walorów piw i serów. Pamiętaj też o kilku innych podstawowych zasadach.

  • Młode, świeże sery łącz z delikatnymi piwami.
  • Orzechowe, starzejące się sery komponuj z mocno słodowymi piwami.
  • Gorzkie, ostre sery (szczególnie typu cheddar) zestawiaj z mocno chmielonymi, gorzkimi piwami.
  • Sery z niebieską pleśnią łącz z mocnymi, słodkimi piwami.

Unikalne kompozycje piwa i jedzenia tworzy się jeszcze metodą prób i błędów, ale możecie oszczędzić sporo czasu wykorzystując nasze wskazówki i  sprawić sobie małą ucztę. Smacznego!

 

 

Materiały prasowe