Bigos to kompozycja i kwintesencja smaku. Wersji na to danie jest bardzo dużo i ja osobiście dziele je na dwie grupy: szybką i tą prawdziwą czyli bigos gotowany kilka dni. Bigos jest bardzo ekonomiczna potrawą, ponieważ możemy dodać do niego także resztki, np kiełbas, mięsa itp. Potrawa ta jest bardzo uniwersalnym daniem - można ją podać z chlebem, ziemniakami, mięsem z piekarnika itp.

Ogromną zaleta bigosu jest to, że można go, np. przed świętami przygotować dużo wcześniej i zamrozić lub zawekować. Kapustę do bigosu wybierajmy najlepiej taką bez żadnych dodatków typu marchew, kminek. Jeśli nie mamy swojej kapusty, polecam jej zakup na targowiskach z tzw. beczek, gdzie możemy jej spróbować. W ostateczności kupujmy kapustę na bigos w wiaderku nigdy w folii.

Kapusta "lubi" mięso wieprzowe i wołowe, ale nie pogardzi tez odrobiną drobiu. Do przypraw obowiązkowych do bigosu można zaliczyć: ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, pieprz, sól. W prawdziwym bigosie nie mają miejsca takie dodatki jak wino czy koncentrat, co nie oznacza, że nie wolno ich dodawać. Ja sama robię różne wersje tej potrawy i poniżej prezentuję wersję szybką z dodatkiem koncentratu oraz wersję klasyczną, gotowaną kilka dni. Moja rada zróbmy przed świętami gar bigosu, podzielmy go sobie na porcje i zamroźmy lub zawekujmy.

Zobacz także:  przepis na bigos świąteczny