Lubicie gotować i robić zdjęcia swoim potrawom, ale często nie wiecie, jak się do tego zabrać? To naprawdę nie jest trudne. Wystarczy uważać na kilka podstawowych elementów, a wszystkim będzie cieknąć ślinka na widok waszych zdjęć!

Zdjęcia jedzenia - na co uważać?

Zebraliśmy 5 głównych zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas fotografowania dań. Oto one:

#1 Jeśli masz wątpliwości co do talerza, na którym zamierzasz sfotografować danie, wybierz biały lub jednokolorowy.

#2 Potrawa jest mało kolorowa? Możesz dodać bardziej charakterystyczne elementy: serwetę, warzywa lub owoce.

#3 Zwróć uwagę na aranżację dania. Postaw talerz na drewnianym blacie lub jednolitym obrusie. Obok połóż rekwizyty, np. sztućce, serwetkę lub szklankę, ale nie przesadzaj z dodatkami.

#4 Zacznij od ujęć z niewielkiej odległości od talerza, nieco z góry. Zrób ich kilka, zmieniając kąt nachylenia i odległość.

#5 Bardzo ważne jest światło, najlepiej, by było naturalne. Spróbuj zrobić zdjęcie na zewnątrz, a jeśli robisz je po zmroku w pomieszczeniu, wyłącz wszystkie światła. To lepsze rozwiązanie niż korzystanie z lampy. Pamiętajmy tez, by każdorazowo przed zrobieniem zdjęcia wytrzeć obiektyw - wystarczy, że będzie lekko zakurzony, a nasze zdjęcia będą zamglone i niewyraźne.

Jak robić dobre zdjęcia? - porównanie

Aby uwidocznić to, o czym piszemy powyżej, mamy dla was dwa przykłady dobrze i źle zrobionych zdjęć. 

Zdjęcie po lewej stronie jest gorsze - kurczak wygląda dużo mniej apetycznie. Dlaczego? Na zdjęciu zastosowano zbyt duże zbliżenie, poza tym zdjęcie jest za ciemne (za mało światła) i nieciekawie zaaranżowane. Zdjęcie po prawej stronie z kolei jest dobrze oświetlone, obfituje w kolory i ma ciekawszą kompozycję.

Zdjęcie po lewej stronie jest gorsze ponieważ mamy na nim zbyt ciemne tło oraz talerz, co powoduje brak kontrastu. Potrawa jest niedoświetlona, a aranżacja nieciekawa. Zdjęcie po prawej stronie z kolei jest jasne i dobrze oświetlone, na stole umieszczono serwetkę w jasnym, kontrastowym kolorze, a dookoła mamy truskawki, cukier puder i sztućce - jest ciekawie i apetycznie.