Miękki makaron bez gotowania

Gotowanie makaronu jak dla mnie jest niepotrzebne. Jedynie utrudnia całą pracę. W końcu potrzebowalibyśmy dość sporego naczynia by płaty makarony zmieściły się w całości. Nie można za wiele na raz gotować płatów bo się posklejają.

Dlatego też gotowanie makaronu można sobie odpuścić.

Jeśli zależy Wam na tym by makaron w lasagne był miękki w każdym kawałku wystarczy dokładnie polać go beszamelem. Nie należy się obawiać tego sosu w lasagne. W szczególności wierzchnia warstwa makaronu powinna być dokładnie wysmarowana, polana, beszamelem. Dzięki stałemu dostępowi do płynu makaron się udusi. Wystające suche fragmenty makaronu zrumienią się bardzo, zrobią się twarde i będą nie do jedzenia.

Mięso nie ocieka tłuszczem

  • Przede wszystkim nie wybieramy mięsa mielonego wieprzowego, tylko mieszane. Wtedy już mamy chudsze mięso na lasagne.
  • Do smażenia używamy niewielkiej ilości oleju. W czasie smażenia mięso i tak wydzieli płyn.
  • Warto wybrać gęsty przecier pomidorowy
  • Mięso smażyć bez przykrycia, to nadmiar płynu odparuje
  • Jeśli nadal będzie go za dużo to mięso wrzucić na gęste sito by płyn odciekł

Odpowiedniej gęstości beszamel

Najlepiej stosować się do proporcji

  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki
  • Mleko dolewane stopniowo

Najpierw wrzucamy na patelnię masło i rozpuszczamy. Dodajemy mąkę i cały czas mieszając robimy jasną zasmażkę. Do tego wlać szklankę mleka i mieszać. Nie ma co się zrażać. Mleko na początku będzie lejące, ale po czasie zacznie gęstnieć. Jeśli zrobi się to gęstości kaszki manny ugotowanej to oznacza, że mamy za gęsty beszamel. Wtedy należy dodać kolejną porcję mleka, około ½ szklanki. Cały czas mieszając doprowadzić do wrzenia. Beszamel powinien być konsystencji gęstej śmietany. Mniej więcej tak jak ciasto na naleśniki.

Beszamel do lasagne należy przygotowywać tuż przed składaniem dania. Sos szybko stygnie i gęstnieje, dlatego wygodniej jest smarować płaty makaronu ciepłym beszamelem.

Mam nadzieję, że moje doświadczenie i wynikające z tego porady komuś się przydadzą. Powodzenia!!