Odpowiednia mąka

Do ciasta na pizzę używamy tylko i wyłącznie włoskiej mąki TYP 00. Taką mąkę można spotkać na polskim rynku bez większego problemu. Jednak gdy niestety nie uda nam się zakupić takiej mąki możemy użyć mąki luksusowej typ 550, lecz musimy liczyć się z tym, że efekt nie będzie ten sam.

Długie wyrabianie 

By ciasto było gładkie i elastyczne musimy je bardzo długo wyrabiać. Najlepiej jest wyrabiać ciasto ręcznie. Ciasto powinniśmy wyrabiać około 10-15 minut. Dobre wyrobienie jest bardzo ważne by pizza była idealna. Gdy nie włożymy w wyrabianie ciasta dość siły, ciasto nie będzie elastyczne przez co nie będzie dobrze się rozciągało

Wyrastanie 

Moją metodą na wyrabianie ciasta jest metoda długiego wyrastania w zimnie – czyli w lodówce, kilka godzin, lecz najlepiej całą noc. Wyrobione ciasto wkładamy do miski i przykrywamy folią spożywczą, w której za pomocą noża robimy kilka dziurek. Takie ciasto wkładamy MINIMUM na 3 godziny do lodówki. Potem wyciągamy je i trzymamy przez jedną godzinę w cieple – wystarczy w temperaturze pokojowej.

Rozciąganie ciasta

Spotykam się, że coraz więcej ludzi wałkuje spody do pizzy - NIE RÓBCIE TEGO ! By osiągnąć idealną pizzę, wałkowanie ciasta jest wręcz zabronione! Dlaczego? Ponieważ podczas wałkowania ciasta pozbywamy się jakże cennych pęcherzyków powietrza z ciasta. Ciasto na pizzę po prostu rozciągamy w dłoniach. W tym momencie dowiemy się, że nasze ciasto na pizzę jest dobre. Dobrze przygotowane ciasto będzie się łatwo poddawało rozciąganiu. Musimy pamiętać, że ciasto na pizzę powinno być cieniutkie. Najlepiej uformowane na kształt koła.

 

Sos

Do powstania dobrej pizzy potrzeba dobrego sosu. Ja proponuje Wam sos, któremu musimy poświęcić trochę czasu – około 1 godziny. Ale jest on prosty i smaczny.

Dodatki

Zasada jest prosta : IM MNIEJ TYM LEPIEJ. Starajmy się wybierać mało składników. Najlepsze pizzę są przygotowane z 3-5 składników. Pamiętajmy też by składniki nie były mokre by nie rozmiękczyły ciasta. Dodatki takie jak np: rukola dodajemy dopiero po upieczeniu pizzy.

Ser

Większość osób wykorzystuje ser mozzarellę, ja jednak polecam Wam ser CORRIEGO.

 

Pieczenie

I doszliśmy wręcz do finału stworzenia pizzy idealnej. Przy pieczeniu pizzy musimy pamiętać, że musi trwać to jak najkrócej, najlepiej 5-6 minut, maksymalnie 10 min. Pizzę pieczemy w jak najwyższej temperaturze. U mnie jest to 250′. Ja pizzę piekę na środkowej półce przy programie góra-dół. Nie polecam Wam pieczenia pizzy w programach do pizzy. U mnie jest to dół z termoobiegiem i się nie sprawdza ponieważ pizza piecze się wtedy zbyt długo i jest wręcz wysuszona. Więc od początku. Pizzę pieczemy na środkowej półce w programie góra-dół w temperaturze minimum 250 stopni najlepiej przez 5-6 minut, maksymalnie do 10 min. Pizzę możemy piec na zwykłych blachach uprzednio posmarowanych olejem bądź oliwą, kamieniu do pizzy, bądź blachach z dziurami. Gdy pieczemy pizzę na zwykłej blaszce najlepiej jest włożyć ją do piekarnika gdy go rozgrzewamy, a następnie układamy pizzę na gorącej blaszce. 

 

A teraz przepisy :

CIASTO NA PIZZĘ:

300 g włoskiej mąki typ 00

185 ml ciepłej wody

13 g świeżych drożdży

1 łyżka oleju 

1 płaska łyżeczka cukru

1/2 łyżeczki soli

 

Sposób przygotowania:

1. Z podanych ilości składników ciasta odjąć 1/3 szklanki wody i łyżkę mąki, dodać cukier, pokruszyć drożdże i dobrze wymieszać. Odstawić na 10 do 15 minut, aż rozczyn urośnie.

2. Rozczyn i pozostałe składniki dodać do mąki i wyrabiać energicznie przez 15 minut aż ciasto będzie elastyczne i gładkie.

3. Miskę z ciastem przykrywamy folią spożywczą, w której robimy dziurki i wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny -najlepiej cała noc. Potem wyciągamy ciasto na godzinę i trzymamy w temperaturze pokojowej.

4. Wyrośnięte ciasto należy podzielić na dwie równe części i uformować z nich okrągłe spody.

 

SOS DO PIZZY

2 puszki krojonych pomidorów

1 łyżka oleju aromatyzowanego 

1 ząbek czosnku

 

Sposób przygotowania:

1. W rondelku rozgrzewamy olej. Czosnek obieramy i drobno siekamy.

2. Czosnek wrzucamy na rozgrzany olej i przesmażamy około 30 sekund.

3. Do czosnku dodajemy pomidory. Doprowadzamy do wrzenia i mieszamy. Zmniejszamy ogień i dusimy przez około 1 godziny aż sos się mocno zredukuje.