Szparagi nadają się praktycznie do każdego dania. Zanim jednak zaczniemy przeglądać przepisy na dania ze szparagów, zastanówmy się nad podstawami.

 

Jak przygotować szparagi?

Zacznijmy od wyboru odpowiednich szparagów w sklepie lub na targu. Świeże, dobre do jedzenia szparagi powinny mieć zamknięte główki i połyskującą skórkę. Łodyga ma być elastyczna, a po jej złamaniu lub po naciśnięciu powinien wydzielać się sok. Innym sposobem rozpoznania świeżości, jest potarcie łodyg szparagów o siebie – te dobre powinny wydać charakterystyczny „piszczący” dźwięk. Końcówki tych warzyw nie powinny być zbyt mocno zdrewniałe.

Białe szparagi powinny być średniej grubości. Będziemy je obierać ze skórki, więc jeśli kupimy za cienkie, niewiele pozostanie nam do zjedzenia. Za grube jednak też nie będą najlepsze. Natomiast zielona odmiana będzie smaczna jeśli wybierzemy cieńsze łodygi.

Zakupione szparagi należy dokładnie umyć. Jeśli będziemy je gotować, białe szparagi należy obrać ze skórki, jeśli tego nie zrobimy nabiorą one gorzkiego, nieprzyjemnego smaku. Szparagi zielone pozostawiamy w skórce. Obieranie zaczynamy od góry, tuż pod główką i kierujemy ku dołowi. W sklepach można kupić specjalne nożyki i obieraczki do tych warzyw, jednak spokojnie poradzimy sobie używając zwykłego noża kuchennego bez ząbków lub skrobaczki do warzyw. Gdy obierzemy szparagi ze skórki, obcinamy lub odłamujemy zdrewniałe końcówki. Jeśli używamy młodych szparagów, wystarczy odciąć 1-2 cm od końca, z tych starszych natomiast pozbywamy się 4-5 cm łodygi.

 

Jak gotować szparagi?

Szparagi najlepiej jest gotować w wysokim garnku, tak, aby warzywa stały pionowo, główkami ponad poziom wody. Najlepiej w tym celu delikatnie związać pęczek cienkim sznureczkiem lub nitką. Szparagi wkładamy do wrzącej, nieosolonej wody. Można dodać łyżeczkę masła, sok z cytryny i odrobinę cukru, który zmniejszy goryczkę.

Do wody przeznaczonej do gotowania zielonych szparagów warto wsypać szczyptę sody oczyszczonej dzięki czemu pędy zachowają swoją piękną barwę.

Szparagi gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu. Czas gotowania zależy od odmiany i tego, jak grube mają pędy. Najszybciej ugotują się szparagi zielone, białe i fioletowe trzeba gotować kilka minut dłużej. Najważniejsze by ich nie rozgotować – widelec wbity w łodygę powinien łatwo z niej wychodzić.

 

Jak przechowywać szparagi?

Najlepsze szparagi, to te świeże. Dlatego nie wolno zbyt długo ich przechowywać, najlepiej zjeść je od razu po zakupie. Jeśli jednak musimy je przechować, najlepiej zawinąć je w wilgotną ściereczkę lub ręcznik papierowy i schować do lodówki w torebce foliowej. To zapewni im ochronę przed światłem i utratą wilgoci.

 

Przeczytaj więcej artykułów i przepisów ze szparagami w roli głównej