Oto zasady przechowywania mięsa, o których zawsze musisz pamiętać:

 

>> Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu mięsa w drodze do domu. Weź ze sobą torbę, która utrzyma niską temperaturę (najlepiej siedem stopni Celsjusza) i zadbaj o to, aby podróż nie trwała kilku godzin.

>> Po wejściu do domu od razu przełóż mięso do lodówki, w której temperatura powinna wynosić od dwóch do siedmiu stopni Celsjusza.

>> Jeśli kupione przez ciebie mięso jest w dużych kawałkach, możesz przechowywać je w takiej postaci w lodówce przez maksymalnie 3 dni. Jeśli w małych przez 1 dzień, a mielone zaledwie przez kilka godzin.

>> W przypadku mięsa mielonego istotne jest, czy zostało kupione świeże, czy paczkowane. Jeśli świeże – okres przechowywania trwa kilka godzin, jeśli zaś paczkowane – przy przechowywaniu mięsa sugerujmy się datą podaną przez producenta na etykiecie.

>> W przypadku innych, paczkowanych rodzajów mięs, najważniejsza informacja jest ta, która widnieje na etykiecie. Sytuacja wygląda identycznie w przypadku mięs pakowanych próżniowo lub w atmosferze modyfikowanej.
 

>> Wędliny przechowujmy w temperaturze od dwóch do siedmiu stopni Celsjusza, zawinięte w pergamin lub zamknięte w pojemnikach, do których powietrze ma swobodny dostęp. Do przechowywania wędlin nie stosujmy woreczków foliowych i folii aluminiowej, bowiem nie przepuszczają powietrza.
 

>> Wędliny możemy przechowywać maksymalnie do trzech dni. Jednak wędliny suszone mogą być w naszej lodówce nawet do miesiąca.

>> W przypadku wędlin istotne jest, czy kupiliśmy je w plasterkach czy w kawałku. O ile te drugie mogą być przechowywane przez 3 dni, wędliny w plasterkach powinny zostać zjedzone najlepiej jeszcze tego samego dnia, w którym dokonaliśmy ich zakupu.
 

>> Zachowujmy łańcuch chłodniczy – nie wyjmujmy wędlin z lodówki na kilka godzin, aby potem z powrotem je do niej włożyć.


>> Każdy rodzaj wędlin i mięs przechowujmy oddzielnie i krójmy przed samym przygotowywaniem. Nie wcześniej, bowiem w małych kawałkach szybciej rozmnażają się drobnoustroje.