Wszystkie chińskie i japońskie potrawy je się pałeczkami, zupy – krótką, porcelanową łyżką. Pałeczki są zwykle drewniane, często pokryte laką, luksusowe wykonane są z kości słoniowej.

Jedzenie pałeczkami to umiejętność, którą zdecydowanie warto opanować. Nie jest ona trudna tak bardzo jak nam się wydaje. Z samej filozofii jedzenia spożywanie posiłków pałeczkami ma inny, lepszy, wymiar niż sztućcami. Po azjatycku je się wolniej, mniej chaotycznie i co za tym idzie zdrowiej.

 

Ćwiczenia warto zacząć w domu, a nie w restauracji. Jeśli nie mamy pałeczek, możemy posłużyć się zwykłymi kuchennymi patyczkami do szaszłyków. Przed ćwiczeniami musimy uzbroić się w cierpliwość, nie wszystkim jedzenie pałeczkami dobrzy wychodzi za pierwszym razem. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Nie należy się zniechęcać, ponieważ satysfakcja z opanowania tej umiejętności jest ogromna.

 

Krok 1

 

Chwytamy w dłoń jedną pałeczkę. Umieszczamy ją tak by znajdowała się między kciukiem a palcem wskazującym z jednej strony. Z drugiej pałeczka powinna spoczywać na serdecznym palcu, przytrzymuje ją palec środkowy.

Krok 2

 

Drugą pałeczką umieszczamy równolegle do pierwszej, jednak trochę wyżej. Trzymamy ją kciukiem i palcem wskazującym.

Krok 3

 

Pierwsza pałeczka powinna być stabilna i nieruchoma, drugą poruszamy i chwytamy jedzenie.

Zachowanie przy jedzeniu

 

Sushi możemy jeść pałeczkami lub palcami. Dotykanie swojej porcji jedzenia z pewnością nikogo nie urazi. Jednak nasi goście z Japonii nie będą zachwyceni jeśli będziemy oblizywać pałeczki, przybliżać nimi inne potrawy, chwycimy jedzenie ale go nie spożyjemy. Poza tym nie należy bawić się jedzeniem pałeczkami, wymachiwać nimi, robić nimi hałasu, zjadać z nich resztki ryżu, wskazywać nimi na kogoś lub coś. Ponadto, do gości nie powinniśmy przychodzić z własnymi pałeczkami. Po zjedzeniu posiłku odkładamy pałeczki na specjalną podstawkę.

Sushi wkładamy jedno na raz do ust.

Jedzenie pałeczkami powinno być skromne i ciche. Pod względem etykiety można traktować je podobnie jak nasze sztućce. W naszej kulturze też nie można oblizywać noża, czy stukać widelcem o talerz.