Na skorupce jajka znajduje się pewien kod, z którego między innymi możemy wyczytać w jaki sposób chowu kur:

0 – ekologiczny

1  – wolny wybieg

2 – ściółkowy

3 -  klatkowy

 

Chów ekologiczny

Kury z hodowli ekologicznych, czyli tak zwane „kury szczęśliwe”, to typowe kury wiejskie, podwórkowe. Zwierzęta żywią się ziarnem i zieleniną, a nie przemysłowa karmą. Biegają sobie wolno po podwórku i nie są trzymane na wybiegach. Ptaki mają możliwość biegania po świeżym powietrzu, skubania trawy i jedzenia dżdżownic, są to warunki, jakie panują, gdy ludzie hodują kurki na swój własny użytek.

Taki sposób chowu sprawia, że kury znoszą jajka z żółtkiem w żółtopomarańczowym, jaskrawym kolorze. Takie jajka zawierają najwięcej witamin i minerałów.

Niestety, 90% jaj trafiających do dystrybucji w Polsce tojaja z chowu klatkowego, w Europie zachodniej jest to tylko 60%.

 

Wolny wybieg

Kury hodowane w takich warunkach mogą opuszczać kurnik. Ptaki mają stały dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Ptaki w takich warunkach poruszają się swobodnie, co powoduje, że mają silniejsze kości. Mogą również korzystać z grzęd, wybierać miejsca gniazdowania i wykazywać naturalne zachowanie.

System ściółkowy

Ptaki są trzymane w budynkach, gdzie  jest bardzo ciasno w porównaniu z poprzednimi metodami. Ptaki mają dostęp do skrzynek z gniazdami, pożywienia i wody na wszystkich poziomach. Ptaki  korzystają też z pomieszczeń, gdzie mogą zażywać kąpieli w piasku, drapać i gniazdować, mogą się poruszać i korzystać z grzęd, ale nie mają wybiegu.

 

System klatkowy

To najbardziej nieetyczny sposób hodowli. Kury trzymane są w wielkiej ilości na małej powierzchni, czasem przycina im się dzioby by się nawzajem nie poraniły.  Kury nigdy nie opuszczają klatki, nie mogą się obrócić, rozprostować skrzydeł i nie mają kontaktu ze słońcem. Tak traktowane stają się agresywne względem swoich towarzyszek. Poza tym ptaki są karmione paszami i antybiotykami, które mają wpływ na jajko, co bezpośrednio dotyczy naszego zdrowia.

Taki sposób hodowli nastawiony jest jedynie na jak największy zysk, bez troski o dobro zwierząt. Takie jajka są tanie, ale warto zastanowić się zanim po nie sięgniemy.

Niestety, moda na jajka o jaskrawych żółtopomarańczowych żółtkach, czyli takich od „szczęśliwych kur” sprawiła, że wielu właścicieli hodowli

klatkowych zaczęło karmić kury specjalnymi paszami z dodatkiem karotenu, który barwi żółtka i sprawia, że wyglądają jak żółtka jaj ekologicznych.

Warto też wspomnieć o kurach zielononóżkach, o których też mówi się coraz częściej. Jest to rodzima rasa kur, która w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku stanowiła około jednej trzeciej całej polskie populacji hodowli kur. Kury tej rasy potrafią wykorzystywać naturalne warunki - pastwisko, w odróżnieniu od kur, które od pokoleń trzymane były w klatce i karmione paszą.

Do niedawna rasa była uznawana za nieekonomiczną, głównie pod względem hodowli masowej, w której ilość przedkłada się ponad jakość produkowanych jaj. Ponad to rasa została uznana za zagrożoną wyginięciem przez FAO. Jednak obecnie zielononóżki cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Dowiedz się więcej o klasyfikacji jaj.