Niemowlę karmione wyłącznie piersią

 

Mięso do diety należy wprowadzić w siódmym miesiącu życia. Na początek dziecku należy podawać gotowane lub mielone (jako dodatek do zup) w ilości 10 g na dobę. W ósmym miesiącu powinno być to już 15 g, a w dziesiątym 20 g. Mięso, które włączamy do diety dziecka bezwzględnie musi być świeże, chude (kurczak, indyk, królik) i pochodzić z pewnego źródła. Przed podaniem ugotujmy je i dobrze zmiksujmy.

Wraz z upływem czasu, mięso nie musi już być rozdrobnione na miazgę, bowiem dziecko musi nauczyć się je gryźć. Zaczynajmy tę naukę małymi kroczkami, miksując mięso po prostu krócej.

Mniej więcej w 8 miesiącu zacznijmy wprowadzać do diety dziecka - w celu jej urozmaicenia - inne rodzaje mięs – cielęcinę, wołowinę czy ryby. Te ostatnie powinny być podawane 2 razy w tygodniu i powinny również pochodzić ze sprawdzonego źródła. Pamiętajmy, ze ryby mogą uczulać, zatem obserwujmy, jak dziecko na nie reaguje.

Niemowlę karmione sztucznie

Mięso do diety powinno zostać włączone dokładnie na takich samych zasadach, jak u dziecka karmionego piersią, ale wcześniej – w szóstym miesiącu życia.

Roczne niemowlę

Dziecko w tym wieku potrafi już gryźć, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na podawanie mu pokrojonego na małe kawałki lub plasterki mięsa. Przykładowo może to być polędwica, szynka, dania rybne, a nawet małe pulpeciki. Pamiętajmy, że najbezpieczniej jest podawać dziecku domowe wędliny własnej roboty, a kupne maksymalnie powinno otrzymywać 2-3 razy w tygodniu.

1,5 roczne dziecko

Powinno spożywać łącznie około 45 g mięsa, wędlin i ryb dziennie. Podawane mięso nadal musi być chude, najlepiej gotowane, siekane lub mielone, aby nie obciążać malutkiego żołądka. Polecamy mięsa duszone, pulpety mięsne i rybne oraz wędliny – chudą szynkę lub polędwicę. Unikajmy mielonych wędlin (parówki!) oraz mocno doprawionych.


3-letnie dziecko

 

W sumie powinno spożywać około 50 g mięsa, wędlin i ryb dziennie. Zalecenia odnośnie mięsa, przetworów mięsnych i ryb podawanych w tym wieku są takie same, jak dla dziecka 1,5 rocznego.

Zalecenia dotyczące komponowania diety dla dziecka


Dieta dziecka musi być jak najbardziej urozmaicona. W jednym posiłku powinny się znaleźć białka (mięso), węglowodany (pełnoziarniste produkty z pełnego przemiału), niezbędne tłuszcze oraz warzywa. Wszystko oczywiście w odpowiednich proporcjach. Dobrze zbilansowany posiłek da ci pewność, że maluch dobrze się rozwija.