Duża część z nas przygotowuje naleśniki z przepisu, który jest w rodzinie od lat. Receptura mamy, lubiącej gotować cioci bądź babci, czyli smaki, które pamiętamy z dzieciństwa, zwykle towarzyszą nam również w dorosłym życiu. Jeśli jednak macie kłopot z uzyskaniem idealnej konsystencji ciasta naleśnikowego lub podczas smażenia wasze placuszki rozrywają się, a po zdjęciu z patelni nie dają się łatwo zwijać, tylko kruszą bądź wychodzą gumowate, polecamy wam sprawdzone i skuteczne rozwiązanie. Dodanie 3 łyżek produktu, który najprawdopodobniej macie już w kuchennej szafce, szybko zmienia postać rzeczy. 

Co jest potrzebne do zrobienia idealnego ciasta na naleśniki i krokiety?

Przygotujcie sobie dużą miskę, mikser, chochelkę i koniecznie patelnię z grubym, nieprzywierającym dnem. Im grubsze dno, tym lepiej i bardziej równomiernie rozprowadza się ciepło. Składnikiem, który gra ważną rolę w naszym przepisie jest olej roślinny, którego dodanie bezpośrednio do ciasta gwarantuje, że naleśniki udadzą się wspaniale elastyczne i będą łatwo odchodzić od patelni w trakcie smażenia. Wszystkie użyte składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 

Składniki na 12 szt. idealnie mięciutkich i delikatnych naleśników

  • 500 ml mleka (krowiego lub roślinnego)
  • 250 ml wody gazowanej
  • 2 jajka z wolnego wybiegu rozm. L 
  • 300 g mąki pszennej 
  • 3 łyżki oleju roślinnego 
  • szczypta soli 

Jak zrobić perfekcyjne naleśniki?

Wszystkie składniki wystarczy wrzucić do miski i razem zmiksować do momentu uzyskania rzadkiej, gładkiej masy (bez żadnych grudek). Nie należy jednak od razu wylewać jej na patelnię, ciasto trzeba odstawić na minimum 30 minut do lodówki. To bardzo istotne, ponieważ w tym czasie gluten zawarty w mące „odpoczywa” po wcześniejszym mieszaniu, mąka spokojnie sobie nasiąka i masa nieznacznie się zagęszcza. W rezultacie naleśniki nie rozrywają się w trakcie smażenia ani nie wychodzą gumowate, tylko idealnie elastyczne o lekko chrupiących brzegach.

Po wyjęciu ciasta z lodówki, masę trzeba jeszcze raz przemieszać. W tym czasie patelnię należy mocno rozgrzać i dopiero wtedy zacząć wylewać chochelką odmierzone porcje masy. Jeśli macie porządną patelnię teflonową, nie musicie jej smarować za każdym razem porcją tłuszczu. Dzięki dodatkowi oleju naleśniki łatwo dają się przewracać na drugą stronę. Ciasto jest bardzo uniwersalne i samo w sobie niesłodkie, dlatego gotowe naleśniki można przełożyć dowolnym farszem, zapiec z sosem lub łatwo zawinąć je w krokiety, a także użyć do przygotowania pysznego tortu naleśnikowego