Zaciekły spór o powstanie hot doga toczy się pomiędzy najsłynniejszymi badaczami kanapek już od bardzo wielu lat. Nic nie wskazuje na to, żeby kanapkowi eksperci mieli kiedykolwiek dojść do porozumienia. Musimy więc poznać całą historię od początku.

 

Według niektórych, wszystko zaczęło się we Frankfurcie. Trudno bowiem odmówić frankfuterkom kluczowej roli w hot dogu. Wieprzowe parówki były tam znane już od XIII wieku i - podobno – serwowano je podczas wszystkich większych wydarzeń, zaczynając od koronacji Maksymiliana II Habsburga. Od tego czasu ich popularność stale wzrastała, a Niemcy emigrujący do Stanów Zjednoczonych zaczęli sprzedawać ciepłe parówki na ulicach amerykańskich miast.

Około 1870 roku otworzono pierwszą budkę z frankfuterkami w bułce, czyli hot dogami. Założycielem przybytku był genialny niemiecki emigrant, Charles Feltman. Według innych źródeł, hot doga wynalazła żona innego niemieckiego sprzedawcy parówek, Antonoine’a Feuchtwangera. Jego klienci nigdy nie oddawali rękawiczek, które dostawali, żeby nie poparzyć sobie rąk podczas jedzenia gorących parówek. Konieczność ciągłego inwestowania w nowe partie rękawiczek doprowadzała żonę Feuchtwangera do szału, więc wpadła ona na pomysł, żeby sprzedawać parówki w bułkach.  

Popularyzacja hot dogów zaczęła się od wystawy światowej w Chicago w 1893 roku. Wtedy bułki z parówką okazały się wspaniałym sposobem na nakarmienie wygłodniałych zwiedzających. Ważnym zwrotem w historii hot dogów było też otwarcie pierwszego stoiska z hot dogami na stadionie baseballowym. Dokonał tego Chrisa von der Ahe, właściciel drużyny St. Louis Browns. Hot dogi zdążyły ugruntować swoją pozycję tradycyjnej stadionowej przekąski. Zajadają się nimi przede wszystkim fani baseballu, ale też kibice koszykówki i footballu.

Kto jako pierwszy posmarował parówkę musztardą? Nie wiadomo. Wiemy za to, że poza tradycyjnym keczupem i musztardą, hot dogi podaje się także z majonezem, sosem chili, prażoną cebulką, ogórkami kiszonymi, plastrami pomidora i ostrymi papryczkami. 

Można pokusić się o przygotowanie zdrowszej wersji hot doga: z grillowaną kiełbasą, świeżą bagietką, domowymi sosami i zielonym szczypiorkiem: http://www.polska-gotuje.pl/przepis/hot-dog-dla-smakoszy.

Przepisy na te i inne kanapki znajdziecie na blogu  Sandwicherie.