Chałwa kusi i upiększa półki w dobrze zaopatrzonych sklepach i delikatesach, szczególnie z grecką żywnością. Często jest ona posypywana pistacjami i innymi orzechami oraz formowana w wysoki "tort", który podczas krojenia robi wrażenie. Wówczas często poprzestać na ukrojeniu i zamówieniu jednego kawałka. Czym właściwie jest i skąd pochodzi chałwa? Młodsi czytelnicy mogą tego nie wiedzieć. 

Co to jest chałwa?

Chałwa to słodka przekąska, która pochodzi z Bliskiego Wschodu (z Iranu), ale po pewnym czasie przywędrowała przez Bałkany również do Europy Wschodniej. W wersji ukraińskiej jest ona wyrabiana z nasion słonecznika, ale ta najbardziej znana i klasyczna powstaje z nasion sezamu i miodu. Chałwa ma stałą, tłustą konsystencję (często jest sprzedawana w formie batonów), ale podczas krojenia czy jedzenia często się kruszy i rozpada. Przekąska jest mocno sycąca i nie da się jej zjeść dużo. Jest też wysokokaloryczna (w podstawowej wersji, bez dodatków, w 100 g ma 468 kcal).

Istnieje wiele odmian chałwy. Najbardziej klasyczne są jednak wyrabiane z sezamu i słonecznika. Turcy, którzy specjalizują się w chałwie i są ważnymi, światowymi producentami chałwy, dodają do swojego przepisu wyciąg z mydlnicy lekarskiej. Przez jakiś czas był on zakazany przez UE do jej wyrobu, ale Turcji udało się odwrócić tę decyzję i dopuszczono niewielką ilość mydlnicy do tureckiej receptury. Chałwy tureckie często są też wzbogacane różnymi dodatkami: kakao, ekstraktem waniliowym czy pistacjami. 

Istnieją również inne warianty chałwy, w tym np. południowo-azjatycka, w której wykorzystuje się kaszę mannę lub indyjska i afgańska, które powstają na bazie semoliny. Bardzo popularna jest również w kuchni greckiej. Typowa grecka chałwa jest wytwarzana z nasion sezamu i karmelu.

Jak zrobić chałwę - na co zwrócić uwagę?

Kluczem do sukcesu i pewnego, smakowitego efektu są tylko 2 składniki. Kiedy osiągniecie perfekcję, możecie do podstawowego przepisu zacząć dodawać orzechy, bakalie, kakao i inne dodatki. Chałwa wymaga tylko nieco uwagi. Reszta robi się praktycznie sama. Najważniejsze, by nie przypalić sezamu - w podstawowej, najpopularniejszej wersji korzysta się właśnie z jego nasion. Przypalony sezam gorzknieje i nie nadaje się do przepisu. Gotowy uprażony sezam poznacie po pięknym orzechowym zapachu. Drugi składnik to miód, ale, chcąc poeksperymentować, możecie użyć dowolnego płynnego słodzidła. Polecamy jednak korzystać z naturalnego, prawdziwego miodu. Dzięki temu słodkości będą nie tylko pyszne, ale też mocno odżywcze. 

Chałwa - przepis podstawowy 

Składniki:

  • 2 szklanki ziaren sezamu
  • 1/2 szklanki dowolnego, prawdziwego miodu 

Sposób przygotowania: 

  1. Sezam uprażcie na suchej patelni, uważając, by się nie przypalił. Powinien się jedynie zarumienić;
  2. Ostudźcie ziarenka i zmielcie je na drobny pył. Do masy powoli zacznijcie wlewać miód, dalej jednocześnie miksując;
  3. Masę wyłóżcie do formy i wstawcie do lodówki do stężenia - na dolną półkę, tam, gdzie jest najzimniej. 

Jak jeść chałwę?

W ten sam sposób zrobicie sami chałwę słonecznikową. Do masy możecie dodać wiórki kokosowe i inne deserowe przyprawy, np. cynamon, kardamon, zawartość laski wanilii, kakao, rodzynki, orzechy, skórkę pomarańczowa i inne ciekawe dodatki - one jednak są opcjonalne. Prawdziwy przepis na domową chałwę zawiera tylko 2 podstawowe składniki. Chałwa świetnie smakuje z espresso lub mocna czarną herbatą. Wystarczy tylko niewielki kawałek, by zaspokoić ochotę na słodycze. Więcej raczej nie uda wam się zjeść, bo przysmak jest mocno sycący.