Granola - mieszanka płatków z ulubionymi dodatkami – sezamem, siemieniem lnianym, pestkami słonecznika czy dyni, orzechami i bakaliami połączone dodatkami, które sprawiają, że wszystkie składniki po upieczeniu tworzą chrupkie grudki. Mając bazę z płatków możemy śmiało wymieniać i dodawać inne składniki tworząc coraz to nowsze kombinacje smakowe.

Jakie dodatki stworzą taką bazę? Mogą to być płatki owsiane, żytnie, orkiszowe, otręby i zarodki, popping z amarantusa i wiele innych. Podobna dowolność dotyczy dodatków, które dosypujemy do granoli. Pamiętajmy jednak, że piekąc ją, bakalie – rodzynki, żurawinę, morele, najlepiej dorzucić na blachę pod koniec pieczenia, w przeciwnym razie mogą spalić się i mieć gorzki smak.

 

Domowa granola - klucz do sukcesu

Co sprawi, że granola będzie chrupka i posklejana? Może to być niesłodzony mus z jabłek lub starte na tarce jabłko, puree dyniowe czy rozgnieciony na papkę banan. Niektórzy wykorzystują białko z jaja czy masło orzechowe. Dodatkiem, który sprawi, że granola będzie chrupka, jest także odrobina oleju. Nie zapomnijmy dodać odrobinę miodu czy syropu klonowego, który również sklei nasza mieszankę. Wymieszane razem mokre składniki wlewamy do miski, w której mamy składniki suche i dokładnie mieszamy, by lepka masa obkleiła wszystkie płatki i równomiernie wymieszała się ze składnikami. Przekładamy na blachę do pieczenia wyłożoną papierem lub silikonową matą, rozprowadzamy granolę tak, by równomiernie pokryła całą powierzchnię blaszki i pieczemy.

 

Kluczem do sukcesu jest również pieczenie. Nie chcemy owsianki spalić i upiec, a wysuszyć.Ważne jest, by temperatura pieczenia wynosiła około 160 stopni, i by granola spędziła w piekarniku dłuższy czas. Im bardziej sucha tym bardziej chrupka, no i co najważniejsze nie ma obawy, że mokre składniki dodane do płatków spleśnieją. Pamiętajmy też, by 3-4 razy przemieszać granolę podczas suszenia. To sprawi, że płatki równomiernie zrumienią się i wysuszą.

 

Domowa granola - do czego wykorzystać

I co najważniejsze, granola do prosty dodatek do śniadań, posłużyć nam może też w wielu przepisach. Przyda się, by stworzyć zdrowe batoniki, zdrowe desery z jogurtem i owocami czy nawet spód do sernika. Zainspiruj się też naszym artykułem 4 przepisy na jabłka pod kruszonką, w końcu do zapiekanych jabłek też można wykorzystać tę domową mieszankę. Warto robić ją samemu, bo kupne mieszanki zawierają wiele zbędnych składników – mąkę pszenną, niezdrowy syrop glukozowo-fruktozowy, sól, zbędne substancje spulchniające i wiele więcej. Warto zrobić ją więc samemu, dobierając ulubione składniki według gustu.