Goździki (Eugenia caryophyllata) - należą do najstarszych i najbardziej znanych przypraw. Są to ususzone pączki kwiatów drzewa goździkowego, wiecznie zielonego drzewa, rosnące w całym pasie klimatu tropikalnego. Najwcześniejsze wzmianki o goździkach znajdują się w chińskiej literaturze, Grecy i Rzymianie cenili je jako lekarstwo. Ojczyzną goździków jest Indonezja. Do Europy trafiły dopiero około XI wieku. Największe plantacje znajdują się na Madagaskarze, Zanzibarze i w Indonezji, a także na Mauritiusie, Gwinei i Sri Lance. W Zanzibarze, każdy kto posiada kawałek ziemi zobowiązany jest uprawiać drzewo goździkowe. Flagę niepodległego Sułtanatu Zanzibaru w latach 1963-1964 ozdabiały dwa złote goździki.

Dojrzałe drzewo goździkowca osiąga najczęściej wysokość czternastu, osiemnastu metrów i kwitnie na piękny płomienny, czerwony kolor. Różowe pąki kwiatowe zbiera się, gdy są jeszcze zamknięte i nie zdążyły zakwitnąć. Zebrane suszy się na słońcu, aż do uzyskania ciemnobrunatnej barwy. Goździki swym kształtem przypominają stary, zardzewiały gwóźdź. Mają małą, okrągłą główkę oraz krótką, centymetrową nasadę. Na pierwsze plony trzeba czekać 6-8 lat.

Goździki należy stosować z umiarem. Mają piekący, korzenno-słodki smak i mocny aromat. Ta uniwersalna przyprawa pasuje zarówno do deserów, jak i pikantnych potraw. Dodają smaku kompotom (szczególnie z jabłek i gruszek), sokom, sosom, marynatom (marynowana dynia czy gruszka). Aromatyzuje się nimi likiery, grzane wina i piwa. Używa się ich do pieczeni wieprzowych, szynki, dziczyzny, do ryb (szczególnie do karpia i węgorza) i do czerwonej kapusty. Goździk wbity w cebulę i opieczony na ogniu, dodany do rosołu nadaje mu ładny, żółtozłoty kolor. Przyprawa ta jest nieodzowna przy wypieku pierników, ciast i ciasteczek.

Goździki należy przechowywać w naczyniach szklanych, szczelnie zamkniętych. Najlepszej jakości są sztuki tłuste, ciężkie i trudno łamliwe.

Goździki mają właściwości lecznicze. Wysoka zawartość olejków lotnych - eugenolu - nadaje im cechy antyseptyczne i przeciwbólowe. Żucie goździków przeciwdziała bólowi zębów i odświeża oddech. Stosowane są przy leczeniu problemów żołądkowych. Poprawiają apetyt i pobudzają trawienie, działają przeciwbiegunkowo i przeciwgrzybicznie. Są składnikiem preparatów do inhalacji przy przeziębieniach. Wykorzystywane są do produkcji kosmetyków i w przemyśle perfumeryjnym. Olejek goździkowy stosowany zewnętrznie pomaga przy bólach reumatycznych.

Warto też wspomnieć o wykorzystaniu goździków jako pachnącej ozdoby. Na Święta Bożego Narodzenia na stołach pojawiają się pięknie udekorowane pomarańcze. Owoce nabija się goździkami, które nie dosyć, że pięknie pachną, to dodatkowo nadają cytrusom odświętnego charakteru.

W Indonezji goździki stosuje się do produkcji papierosów, mieszając je z tytoniem. Chińczycy używają goździków, jako afrodyzjak.