"Gotowanie krok po kroku. Klasyczne przepisy."
Laura Zauvan
Wydawnictwo: RM
Stron: 62
 
W tej książce znajdują się tradycyjne i klasyczne przepisy, które naprawdę warto znać. Niektóre z nich nieco unowocześniono, ale spora część to naprawdę klasyka. Na początku książki znajduje się spis treści, a w nim:
1. klasyka w kuchni: sosy do sałat, podstawowe przepisy, jaja, stek i sosy do mięs
2. makarony i ryż: sosy, makarony, ryż.
3. mięsa: pieczenie, długie dystanse, dookoła świata.
4. ryby: klasyka, z patelni.
5. warzywa: zupy i warzywa, warzywa z pieca, warzywa gotowane, warzywa surowe
6. desery: desery kremowe, na podwieczorek, desery z pieca, desery pełne owoców.
 
 
To, co wyróżnia książki z tej serii to świetne fotografie przedstawione dosłownie krok po kroku. Pierwsze zdjęcie zawsze przedstawia składniki potrzebne do przygotowania, a kolejne ilustrują etapy przygotowania. W ramce pod zdjęciami podano oprócz składników i opisu przygotowania ilość porcji i czas przygotowania.
 
 
Na początku mojej przygody kulinarnej miałam pewien problem z kruchym ciastem, które nie było idealne - odkąd mam tę książkę znalazłam idealny przepis. Nie wiecie, jak zrobić dobry sos beszamelowy? W tej książce znajdziecie odpowiedź.
Klasyczna zupa krem z dyni - oczywiście nie mogło jej zabraknąć, robię w bardzo podobny sposób, jak w książce.


Zapiekanka z ziemniaków? Nic trudnego!

 
Książka jest idealna dla osób zaczynających przygodę w kuchni, ale także dla tych, którzy cenią sobie proste, tradycyjne przepisów z kuchni świata oraz dla fanów ładnych fotografii. Znając klasykę łatwiej jest potem eksperymentować i rozwinąć skrzydła. Dodam jeszcze, że cena jest naprawdę atrakcyjna, bo max. 25 zł za taką książkę to świetna okazja.