Wszyscy wiedzą, że informatycy to specyficzna grupa ludzi. Odciągniecie ich od komputera to nie lada wyczyn, nawet jeśli mowa i o tak podstawowych funkcjach życiowych jak jedzenie. Informatyk jednak nie ryba, jeść musi i do z myślą o komputerowych maniakach powstała ta książka. Wiadomo, że zwykła książka z przepisami by ich nie zadowoliła. Pozycja dla nich to musi być coś bardziej złożonego, nieogarniętego, wielowątkowego, jak zagmatwany świat komputerowych kodów.

Książka Gotowanie dla geeków tak właśnie została napisana. Nie znajdziemy w niej wyłącznie przepisów. Oprócz tego autor zamieścił całe mnóstwo rad, wskazówek, zmiennych i danych wejściowych, które przydadzą się nie tylko programistom, hakerom i administratorom.

Dzięki siedmiu rozdziałom poznamy sztukę kulinarną od podszewki. Dowiemy się nie tylko tego, co warto jeść i jak zdrowo się odżywiać zastępując pizzę i paluszki innymi smacznymi przekąskami. Każdy geek będzie też miał okazję zapoznać się z podstawowymi składnikami i narzędziami, których nie powinno zabraknąć w kuchni nawet największych maniaków komputerowych. To przewodnik po tym, jak łączyć ze sobą składniki. Co wpływa na to, że danie możemy ocenić jako smaczne i jak postrzega to nasz umysł. Dowiemy się wielu ciekawych informacji o pracy naszego mózgu, smakach, które rozróżniamy i właściwej kombinacji tychże.

Prawdziwi maniacy liczb i pasjonaci eksperymentów znajdą dużo radości podczas lektury poświęconego obróbce termicznej. Wyliczenia, wykresy i wzory, ale także rady jak skarmelizować cukier i odróżnić elementy tuszy wołowej to przydatne informacje w każdej kuchni.

Nie zabraknie też innych ciekawostek kulinarnych ze śwata matematyki, chemii i fizyki. Każdy rozdział to mnóstwo przydatnych podczas pichcenia sztuczek. To także wywiady z ludźmi, którzy potrafią naukę przenieść na praktyczne zastosowanie w kuchni i oczywiście wiele przepisów na mniejsze lub większe dania. Jeśli lubicie poznawać „jak to działa” w kuchni i chcecie dowiedzieć się więcej, na czym polega bardziej naukowa, techniczna strona gotowania, ta książka z pewnością Was zaciekawi.