To nie jest zwykła książka kucharska, nie jest to też literatura. To połączenie książki kulinarnej, poradnika z opowieścią o życiu Julii Child pisaną przez nią samą. Autorka zabiera nas w świat telewizyjnego show – Francuski szef kuchni, który tworzyła dla stacji WGBH-TV, który zyskał ogromną popularność wśród widzów.

Wszystko zaczęło się, jak to zazwyczaj bywa, od przypadku. Po wydaniu przez Julię Child książki “Mastering the Art of French Cooking”, znajoma pracująca w bostońskiej stacji telewizyjnej, zwróciła się do Julii z prośbą o udzielenie stacji wywiadu, by wypromować książkę. Po programie do stacji napisało sporo widzów, których Julia Child urzekła, z prośbą o kulinarny program.  Choć początkowo miały być to tylko trzy półgodzinne programy, ostatecznie program Francuski szef kuchni rozrósł się do stu dziewiętnastu odcinków programu, czyli kompletnego cyklu telewizyjnego.  

Opowieść o powstawaniu programu, niedogodnościach jakie wiązały się z początkowym brakiem studia, małą ekipą i koniecznością nauczenia się tworzenia programu, by zmieścić się w wyznaczonym czasie, przeplata się w tej książce z przepisami z poszczególnych odcinków. Wszystko napisane jest z dystansem i sporą dawką humoru i choć wydaje się, że tworzenie programów kulinarnych w latach 60. musiało być niezwykle trudne, Julia Child pisze o swojej pracy, jakby nie sprawiała ona wielkich problemów. To prawdziwa pasjonatka, silna kobieta, która z pewnością wielu naszych dzisiejszych znanych szefów kuchni biłaby na głowę swoim profesjonalizmem.

Każdy odcinek opisany w książce przedstawia nam danie, które było przygotowywane podczas jego tworzenia. Autorka podaje nie tylko przepis, ale i kilka słów na temat potrawy, co pozwala nam dowiedzieć się, na jakie składniki dania zwrócić uwagę, jak je przygotować czy na jakie okazje podawać.  Mamy też rady, jak przepisy można modyfikować i co wydaje mi się szczególnie ciekawe – jakie wina do potraw wybrać. Julia Child przedstawia nam w swojej książce kuchnię francuską od podstaw aż po jej wyżyny. W książce prezentuje dania zróżnicowane, jednocześnie starając się ukazać wielość technik wykorzystywanych w kuchni francuskiej. To właśnie opanowanie postaw i przestrzeganie jasnych reguł jest kluczem do zrozumienia i sprawnego przygotowywania dań kuchni francuskiej.  

Mnie lektura tej książki skłoniła do głębszego eksplorowania kuchni francuskiej i technik w niej wykorzystywanych. Oraz oczywiście do gotowania, bo czytając przepisy nie sposób nie wyobrażać sobie opisywanych dań. Nie obyło się tez bez szukania archiwalnych odcinków programu, by zobaczyć, jak w rzeczywistości wyglądała telewizyjna kuchnia Julii Child.