Folia spożywcza typu stretch przydaje się w kuchni nie tylko do zawijania kanapek, ale też do zabezpieczenia ciasta (np. kruchego) przed włożeniem go do lodówki, do przykrycia grillowego mięsa w marynacie, reszty dania do zjedzenia na później i nie tylko. Jest jednak cieniutka, przez co rwie się w niespodziewanych momentach i trudno znaleźć jej koniec w rulonie. W temperaturze pokojowej i w cieple często też się skleja – nie widać, gdzie jest jej początek, a gdzie koniec. Sztuczka z zamrażalnikiem znacznie ułatwi wam jej rozwijanie i docinanie. Od teraz nie będziecie trzymać jej już nigdzie indziej, tylko w zamrażarce. Koniecznie znajdźcie dla niej miejsce w komorze zamrażalnika. 

Po co folia spożywcza w zamrażarce? 

Zimno z zamrażarki utwardza i usztywnia nie tylko żywność, ale również wszystko inne, w tym folię spożywczą. „Zmrożona” w niskiej temperaturze folia bez przeszkód się odwija i odrywa. Przestaje się też sklejać, do czego dochodzi w temperaturze pokojowej. Tuż po wyjęciu z zamrażarki bez większych problemów znajdziecie jej koniec i łatwo będzie wam jej używać. Jeśli często macie problem ze znalezieniem końca, możecie go dodatkowo zaznaczyć go mazakiem lub przyczepić kawałek papieru do jej końcówki. 

Folia spożywcza stretch – jak wybrać właściwą i jak z nią postępować?

Folia spożywcza niejedno ma imię. Doskonale chroni żywność przed wchłanianiem zapachów z innych produktów i dań, przykrywa kremy i budynie, chroniąc przed powstawaniem "kożuszka", zabezpieczycie nią też dania i produkty spożywcze przed zamrożeniem. Powinna ona mieć atest, który potwierdza bezpieczeństwo kontaktu ze środkami spożywczymi. Nie zastępujcie jej innymi plastikowymi opakowaniami czy foliami z poliwęglanu. Materiał ten jest źródłem szkodliwego BPA (bisfenolu). Substancja ta wywołuje zaburzenia układu rozrodczego (w tym przyspieszone dojrzewanie u dzieci), zaburza pracę tarczycy, może też drażnić drogi oddechowe i uczulać. Po czym rozpoznacie, że folia zawiera BPA? Folie i inne opakowania z BPA będą oznaczone symbolem trójkąta i cyfrą 3 lub 7. 

Nie owijajcie w folię spożywczą ani w worki jednorazowe gorącej ani ciepłej żywności, poczekajcie, aż przestygnie. Temperatura sprawi, że z tworzywa zaczną się wytrącać szkodliwe związki. Nie podgrzewajcie też takiej folii, chyba że producent (np. worków do pieczenia) wyraźnie wskazuje na opakowaniu, że można używać ich do odgrzewania, duszenia czy pieczenia potraw. Informacja o dopuszczenia do kontaktu z żywnością przy takich produktach powinna być widoczna na opakowaniu.