Fit podróżowanie – najpopularniejsze lunche kuchni świata

Kulinarna turystyka to wspaniałe doświadczenie poszerzające horyzonty. Smakowanie życia nierozerwalnie łączy się z próbowaniem nowych potraw i przypraw. Jakie pyszności czekają na nas w odległych stronach świata?

Kuchnia każdego kraju charakteryzuje się swoistymi smakami i aromatami. Wszystkie państwa mają swoje ulubione przyprawy, które nadają daniom wyjątkowy charakter. Mieszanki przypraw mają też jeszcze jedną wielką zaletę, nie tylko podkręcają smak i zapach jedzenia, ale i ułatwiają jego późniejsze trawienie. Kminek, chilli czy imbir przyspieszają metabolizm i poprawiają przemianę materii, niosąc ulgę po posiłku. To właśnie dlatego mieszkańcy Indii czy Japonii nie borykają się z otyłością. Ich narodowe kuchnie są pełne różnorodnych przypraw, które mają zbawienny wpływ na organizm.

Jednak przyprawianie nie kończy się na słonych nutach. Aby w pełni wydobyć smak wielu wytrawnych potraw, niezbędny jest także cukier. Słodycz idealne balansuje ostre i słone smaki, tworząc prawdziwą harmonię smaków. Najlepiej dowodzi temu najnowsza kampania cukru trzcinowego pod hasłem „trzciNOWYŚWIAT DIAMANT”, która inspiruje do podróży po smakach świata. Na stronie https://trzcinowy.slodkielaczy.pl/ znajdziemy bogactwo kulinarnych inspiracji. Wejdźcie i skorzystajcie z przepisów na znakomite dania, desery, napoje, a nawet drinki z różnych zakątków świata. Dajcie się porwać w słodką podróż po mapie i weźcie udział w konkursie! Pokażcie, do czego Wy używacie cukru Diamant i wygrywajcie sprzęt kuchenny do przygotowywania pyszności z całego świata! 


Fit Japonia - nie tylko sushi

W kraju kwitnącej wiśni lunch nie jest specjalnie celebrowany. Zapracowani Japończycy nie mają na lunch zbyt wiele czasu, dlatego na lunch zwykle jedzą przygotowane wcześniej w domu lub kupione w biurze pudełka z bento. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Bento to posiłek, w skład którego wchodzą ryż, mięso lub ryba i warzywa. Jeśli nie macie ochoty na duże danie, to na lekki fit lunch w biegu polecamy onigiri, czyli uformowany w trójkąt ryż nadziewany rozmaitymi farszami i owinięty w nori. Taka lekka „ryżowa kanapka” to sposób na szybki posiłek. Jest poręczna i łatwa do zabrania w drogę, a przy tym ma niewiele kalorii. Oto sprawdzony przepis na onigiri w słodko-słonej wersji: 

Jeśli szukasz lekkiej wersji lunchu, postaw na chińską sałatkę z ogórka i sezamu. Czas przygotowania to 20 minut, ale smak niezapomniany! Wystarczy kilka składników, w tym łącznik w postaci cukru trzcinowego, papryczki chilli i sos sojowy, a także pałeczki – dzięki którym poczujesz się jak w jednej z chińskich aglomeracji. Qǐng xiǎngyòng, czyli… smacznego!

Inny doskonały przepis na lunch w stylu azjatyckim to glazurowane kawałki mięsa. To danie tradycyjnie przygotowuje się z wietnamskiego tłustego boczku, ale aby odchudzić ten przepis, wystarczy zamienić mięso na kurczaka lub indyka. Białe mięso jest zdecydowanie lżejsze, a w słodkiej marynacie sprawdzi się równie dobrze. Dobrym pomysłem na światowy light dish jest też kurczak teriyaki, ale nie z ryżem czy ziemniakami, ale z lekką sałatką i kolendrą. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ania Zyśk(-53kg)ZDROWO•PYSZNIE (@jedz.pysznie) Wrz 21, 2020 o 9:14 PDT

Kolejnym pomysłem na lekki i zdrowy lunch w stylu azjatyckim są pyszne sajgonki typu fresh, czyli tak zwane spring rollsy. Papier ryżowy wypełniony chrupiącymi warzywami to świetny sposób na fit przekąskę. Zobaczcie, jak łatwo zrobić je w domu: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kinga Matusiewicz-Kurcoń (@kuchennykodeks) Wrz 17, 2020 o 1:25 PDT

 

Jeśli po wytrawnym lunchu macie ochotę na deser, słodką przyjemność w wersji fit możemy też przygotować, wykorzystując przepis na czarną galaretkę i pudding. Ten orientalny przysmak przygotujecie z zaledwie kilku składników: wody, mleka, gęstej śmietany, żelatyny (lub agaru- w wersji wegańskiej), olejku waniliowego oraz cukru trzcinowego. Ta propozycja to prosty i szybki pomysł na deser, który zaskakuje smakiem i aromatem. Zobaczcie przepis na czarną galaretkę i pudding i spróbujcie odtworzyć go we własnej kuchni.

Ale Meksyk, czyli lekki tex-mex

Tortilla, burrito czy tacos - to pierwsze co mamy przed oczami myśląc o kuchni meksykańskiej. Te flagowe dania są pyszne, ale niestety dość kaloryczne. Nie musimy się jednak martwić, bo okazuje się, że to tylko ułamek tego, co Meksyk ma do zaoferowania. Świetną meksykańską propozycją lunchową jest odświeżające ceviche, czyli kawałki surowej ryby lub owoców morza, zamarynowane w soku z cytrusów i cebulce. To danie to zdrowie na talerzu, a przy tym znikoma ilość kalorii. Do tego obowiązkowo guacamole oraz salsa i meksykański lunch w wersji fit gotowy!

Zobaczcie też nasze inne pomysły na dania kuchni meksykańskiej oraz wariacje na temat chilli con carne, a także tacos.

Odchudzona Anglia na talerzu

Brytyjczycy dzielą się na tych, którzy jedzą skromny lunch i obfitą kolację, oraz na takich, którzy kolejność tę zamieniają, jedząc syty lunch i lekką kolację. Jeśli mamy ochotę na lunch inspirowany kuchnią brytyjską, możemy zdecydować się na tradycyjne fish and chips, czyli smażoną rybę z frytkami. Jako dodatek klasycznie podaje się do niej zielony groszek lub puree z groszku. Wystarczy lekko zmodyfikować ten przepis, aby zrobić z niego fit danie. Fish and chips w wersji odchudzonej zrobimy, przygotowując rybę bez panierki, a do tego frytki pieczone w piekarniku, Na lekki angielski lunch możemy też zaserwować chowder, czyli popularną zupę rybną.

Tajlandia od kuchni - w wersji fit 

Flagowe danie tajskiej kuchni, czyli pad thai, nie należy do najbardziej dietetycznych propozycji. Smażony makaron z warzywami i krewetkami czy wołowiną jest nie tylko pełen smaku, ale niestety również kalorii. Nie musimy jednak z niego całkowicie rezygnować, będąc na diecie. Zamieniając kilka składników na ich zdrowsze wersje, możemy nieco odchudzić tę potrawę. Aby zrobić zdrowszą wersję tajskiego lunchu, wystarczy użyć mniejszej ilości tłuszczu i odwrócić proporcje makaronu do warzyw. Jakie warzywa i dodatki będą potrzebne do przygotowania tradycyjnego tajskiego makaronu? Wystarczą krewetki lub kurczak, a do tego kiełki fasoli mung, szczypiorek, czosnek, tofu, jajko i orzeszki ziemne.  Jednak sekretem dobrego pad thaia jest sos przygotowany z soku z limonki, sosu rybnego, pasty tamaryndowej, chilli i cukru trzcinowego Diamant.

Włoska robota na diecie

Pora lunchowa w słonecznej Italii to nie tylko pizza i pasty. Na odchudzony lunch w stylu słonecznej Italii najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju owoce morza i sałatki. Świeże warzywa z mozzarellą, szynką parmeńską czy odrobiną parmezanu to fantastyczny lunch pełen witamin. Kolejnym punktem włoskiego lunchu jest deser. Włosi kochają słodycze, więc każdy lunch obowiązkowo musi zakończyć się słodkim akcentem. Jeśli szukacie dietetycznych włoskich słodkości, najlepsza będzie zdrowa owocowa granita.

Hiszpański temperament w wersji light

Jeśli macie ochotę na lunch z hiszpańskim temperamentem, najlepiej będzie zdecydować się na kilka małych dań, zamiast jednego większego. Taka forma jedzenia, w klimacie tapas baru, to hiszpańskość w czystej postaci. Co zatem wybrać na hiszpańską ucztę lunchową? Na stole obowiązkowo powinny pojawić się deski serów i wędlin oraz oliwki, a do tego ziemniaczano-jajeczna tortilla. Takie małe przekąski nie są bombą kaloryczną, a nasycą nas na długo. Na hiszpański lunch w wersji fit polecamy również gazpacho, czyli lekki chłodnik z pomidorów i papryki. Do jego przygotowania wystarczą tylko świeże warzywa, dobrej jakości oliwa z oliwek, ocet winny i przyprawy. Jeśli pomidory nie są zbyt słodkie, lub ich odmiana nie ma naturalnej słodyczy, należy dodać odrobinę cukru trzcinowego. Hiszpanie (jak również Włosi) często dodają cukier do wielu wytrawnych potraw, podkręcając w ten sposób ich smak.

Co zrobić, żeby jeszcze bardziej poczuć się jak w podróży?

Kiedy już nasycimy się pysznymi daniami z całego świata, czas na coś do picia. Międzynarodowe specjały najlepiej popijać oryginalnymi napojami. Zobaczcie sprawdzone przepisy na szybkie zagraniczne herbatki z różnych stron świata. Herbata po marokańsku jest znana na całym świecie. Marokańską herbatę zawsze pija się w asyście cukru oraz świeżej mięty. Marokańczycy uwielbiają bardzo słodkie napoje- do jednej filiżanki herbaty dodają nawet 4 łyżeczki cukru! Inną herbatą jest japońska Matcha, pełna goryczy, ale za to jest idealna na trawienie. Jej dobroczynne właściwości są znane na całym świecie. Matcha to cenne źródło antyoksydantów i przeciwutleniaczy. Działa uspokajająco, wzmacnia odporność i poprawia koncentrację. Jeszcze innym naparem, uwielbianym przez obcokrajowców, jest herbata po turecku. Turcy traktują parzenie i picie herbaty jak rytuał. Ten napój jest symbolem gościnności, więc podaje się go zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas spotkań biznesowych. Aby przygotować herbatę po turecku, potrzebujemy kilku rodzajów herbat liściastych oraz dużej ilości przypraw korzennych, takich jak cynamon, goździki oraz kardamon. Można dodać do niej również suszone owoce.

My zaś uwielbiamy także lemoniady, szczególnie te nietypowe, z różnych zakątków świata. Indyjska lemoniada jest ciekawym z ciekawszych smaków, choć z pozoru może wydawać się zupełnie zwyczajna. Charakteryzuje się jednak jednym niecodziennym składnikiem, a mianowicie solą. Oprócz soku z cytrusów i cukru dodaje się do niej szczyptę soli, dzięki czemu indyjska lemoniada świetnie jest wspaniałym naturalnym napojem izotonicznym. Podróżując po całym świecie spotkamy całą masę takich nietypowych wersji smakowych lemoniady, między innymi ogórkową, lawendową czy bazyliową. Jeśli jednak stawiacie na klasyczne smaki, najprostszą lemoniadę przygotujecie z trzech prostych składników. Wystarczą woda, świeżo wyciśnięty sok z cytryn i cukier trzcinowy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mamasaidbecool.pl (@mamasaidbecool) Wrz 16, 2020 o 12:03 PDT