Kuchnia chińska


W Chinach jedzenie to filozofia, a według Chińczyków umysł mieści się w żołądku. Dlatego jedzenie jest bardzo ważny aspektem życia każdego mieszkańca Państwa Środka.

Z Chin pochodzą podstawowe produkty, które pojawiają się praktycznie w każdej regionalnej kuchni na kontynencie azjatyckim. Mowa o sosie sojowym, tofu i makaronie.

Potrawy chińskie wyróżniają się szybkością przygotowania, wyjątkiem są pekińskie zupy lecznicze, niegdyś gotowane dla Cesarzy, dziś dostępne wszystkim. Są to zupy na mięsie, między innymi żółwim, z przeróżnymi przyprawami. Gotuje się bez przerwy przez długi czas, uwalniając aromaty składników. Tak przygotowana potrawa zawiera odpowiednią ilość chi - energii życiowej, i często podawana jest osobom, które muszą zrównoważyć w swoim ciele Yin i Yang.

Leczenie jedzeniem w Chinach ma ogromną tradycję. Słynna przyprawa pięciu smaków czy kuchnia Pięciu Przemian służą nie tylko do zaspokajania głodu, ale także do leczenia. To podejście do gotowania zagościł we wszystkich kuchniach, na które kuchnia chińska miała wpływ. Każda potrawa powinna zawierać pięć smaków: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony. Każdy ze smaków odpowiedzialny jest za oziębianie lub ocieplanie odpowiadających mu organów, te zaś, osiągają harmonię i dają nam zdrowie.

Kuchnia japońska

Kuchnia Japonii to kuchnia mistyków. Według tego podejścia pierwsza reguła brzmi, by smaki nie mieszały się ze sobą. Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno tak, aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku. Bazując na tym podejściu potrawy to dania z misternie ułożonych składników. W kuchni tej króluje też dbałość o czysty smak potraw. Mistyczne są także niektóre składniki - japoński chrzan wasabi rosnący pod wodą, algi, wodorosty czy mięso trującej ryby fugu. Już same tradycyjne japońskie zupy dashi, czyli rybne buliony z suszonych ryb, są dla polskiego podniebienia i umysłu czymś nietypowym.

Kuchnia Japonii to również zasady, do których trzeba się stosować podczas przygotowywania posiłków i jedzenia. Tak dzieje się na przykład podczas jedzenia sushi czy tempury, czyli  maczanych w cieście i smażonych w oleju sezamowym kawałków ryb i owoców morza oraz warzyw. Po każdym kęsie, biesiadnik zobowiązany jest przekąsić marynowanym imbirem, by zatrzeć smak poprzedniej potrawy.

Kuchnia tajska

Kuchnia tajska słynie przede wszystkim z sałatek, które łączą w sobie przeciwstawne smaki i sprzeczne na pozór elementy. Często pojawia się w nich kwaśniejszy od cytryny tamaryndowiec. Starty korzeń kolendry zmiażdżony wraz z czosnkiem i chili również jest podstawą przeróżnych tajskich past.

Sałatki dla zwykłego Europejczyka nie lubującego się w orientalnych smakach mogą wydać się przedziwne: cienko pokrojona surowa wołowina podana z płatkami róży, kiełkami bambusa, tamaryndowcem i delikatną sałatą. Tak samo jak ogórki z orzechami ziemnymi podane z chrupiącym podsmażonym czosnkiem. Powszechne jest stosowanie przypraw rodem z Indii - garam masala, curry czy sambal.

Kuchnia koreańska

Kuchnia koreańska to niejako synteza kuchni japońskiej i chińskiej. Pikantne smaki, pieczołowicie przygotowywane dania z  naciskiem na kolorystykę i estetyczny wygląd, to wizytówka kuchni koreańskiej. Zachwyca ona bogactwem składników oraz przywiązaniem do tradycji. Potrawy koreańskie podaje się w niewielkich porcjach, najczęsciej posypane zarumienionym sezamem, wraz z imbirem, pastą z czarnej fasoli i czosnkiem.

Główną cechą, która wyróżnia kuchnię koreańską jest jej ostrość – smaki pikantne i wyraziste to smaki dominujące w tutejszych potrawach. Podstawowym składnikiem kuchni koreańskiej jest ryż uprawiany tutaj od stuleci. Tradycyjna kuchnia koreańska, mimo że bazuje na smakach niezwykle pikantnych to stara się je równoważyć, harmonizuje kontrastujące ze sobą smaki i aromaty. Słodycz równoważona jest kwaśnymi dodatkami, daniom o właściwościach rozgrzewających towarzyszą te o właściwościach chłodzących, a pikantne dania serwowane są wraz z łagodnymi.

Zasada pięciu smaków to również główna cecha kuchni koreańskiej. Potrawy tej kuchni są wyjątkowe poprzez zestawienie bardzo ostrych i słonych przypraw do których można zaliczyć: paprykę chilli, cebulę, czosnek, sos sojowy, sezam, imbir czy ocet.

 

Kuchnia indyjska

Indie to kolebka wielu religii, kultur i tradycji, w tym także kulinarnych. Znajdziemy tu wyznawców islamu, buddyzmu, dżinizmu oraz hinduizmu - największej religii na Półwyspie Indyjskim. Hinduizm przekłada się nie tylko na styl życia wyznawców, ale także na ich sposób odżywiania się.

Do jedzenia w Indiach podchodzi się z należytą czcią i oddaniem. Bóstwem związanym z pożywieniem jest Annapurna – żywicielka. Podział kastowy, charakterystyczny dla społeczeństwa indyjskiego, automatycznie określa, co dana grupa społeczna może spożywać oraz w jakim towarzystwie.

Każdy posiłek, zgodnie z zasadami medycyny indyjskiej - ajurwedy, powinien wyróżniać się harmonią, spójnością i równowagą, bowiem jedzenie ma wpływ na umysł, ciało i duszę. Posiłki przyrządza się pieczołowicie i w absolutnej czystości, nie ma jednak zwyczaju skrzętnego przestrzegania proporcji składników, nie powinno się też próbować dań przed podaniem. Całość opiera się na intuicji i wyczuciu smaku osoby przyrządzającej posiłek.