Tajemnica najlepszego smaku faworków tkwi w idealnie rozwałkowanym cieście, prawie prześwitującym. Takim, że niemal widać przez nie kuchenny blat. Ciasto powinno być elastyczne, przypominać to pierogowe. Tłuszcz to ważny czynnik, który sprawia, że jeszcze łatwiej je rozwałkować. Natomiast za chrupkość ciastek odpowiada inny pyszny składnik, który prawdopodobnie macie w swojej kuchennej szafce.

Jak zrobić faworki budyniowe?

Delikatne faworki z odrobiną budyniu to świetny pomysł na tłustoczwartkowe wypieki. Szukacie przepisu na kruche i jednocześnie delikatne faworki? Nie wahajcie się, dokładną recepturę podajemy poniżej:

Składniki:

  • 2,5 szklanki mąki
  • 300 g śmietany 18%
  • 7 żółtek
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:

  1. Wsypcie przesianą mąkę do miski lub do robota planetarnego;
  2. Dokładnie wymieszajcie z proszkiem budyniowym oraz proszkiem do pieczenia;
  3. Dolejcie śmietanę i miksujcie na małych obrotach;
  4. Stopniowo dodajcie żółtka, jedno po drugim. Nie używajcie całych jajek – ciasto będzie twarde i mało elastyczne. Wykorzystajcie białka do bezy lub zamroźcie je;
  5. Wyrobione ciasto przełóżcie na blat i delikatnie podsypcie mąką;
  6. Za pomocą wałka rozwałkujcie na cienki placek;
  7. Wykrawajcie niewielkie prostokątne paseczki i zwijajcie we wstążki;
  8. Smażcie kawałki ciasta w rozgrzanym oleju rzepakowym lub słonecznikowym. Temperatura nie może być niższa niż 170 stopni Celsjusza;
  9. Wykładajcie faworki na ręcznik papierowy, aby odsączyć z nich nadmiar tłuszczu;
  10. Oprószcie je cukrem pudrem, jak tylko wystygną.

Chrust z dodatkiem proszku budyniowego możecie smażyć także na smalcu wieprzowym czy gęsim. Tak przygotowane faworki będą jeszcze bardziej chrupiące i wyraziste w smaku. W tym przypadku możecie użyć do ciasta pół łyżeczki octu, aby zapobiec wchłanianiu zbyt dużej ilości tłuszczu podczas smażenia ciastek.