Irlandia, Zielona Wyspa, nie tylko ze względu na krajobraz, ale i duży udział warzyw w tradycyjnych daniach. W świat irlandzkich kulinariów wprowadza nas mieszkająca w Irlandii blogerka Bogumiła Rybarczyk, autorka bloga odkuchnii.blox.pl

Czym na tle innych kuchni wyróżnia się kuchnia irlandzka?

Wyobrażając sobie Irlandię, wielu z nas w głowie pojawia się obraz spokojnych, zielonych pól pełnych pasących się na nich owiec. Widzimy także poszarpane, morskie brzegi pełne pięknych, tajemniczych plaż. Ta zieleń i błękit, tak wszechobecna tutaj ma także spore odwzorowanie na talerzu przeciętnego Irlandczyka.

Spoglądając na irlandzką sztukę kulinarną przez pryzmat pozostałych krajów starego kontynentu,możemy zauważyć ogromne zamiłowanie do produktów lokalnych oraz naturalności. Tradycyjne dania serwowane w irlandzkich domach oraz restauracjach są z reguły proste, najchętniej przyrządzone z dobrych jakościowo produktów kupowanych od rolników. W menu znajduje się wiele ryb oraz owoców morza, a także warzyw – pasternaku, selera, marchwi, rzepy, pora oraz ziemniaków. Irlandczycy z przyjemnością zajadają się również baraniną oraz wołowiną, nic w tym dziwnego, skoro właśnie te zwierzęta są najważniejszymi zwierzętami hodowlanymi na Zielonej Wyspie.

Jaki wpływ na składniki, dania, sposób gotowania miały wydarzenia historyczne?

Chociaż historia irlandzkiej kuchni sięga ponad 9000 lat wstecz to całkiem niedawne wydarzenia miały największy wpływ na jej aktualny charakter. Kiedy w latach 1845-1849 kraj nawiedził Wiirlandiaelki Głód. Gdy w 1845 roku do Irlandii ze Stanów Zjednoczonych przywieziono zarazę ziemniaka, ludzie nie przewidywali aż tak wielkiej tragedii. Uzależniona od ziemniaka  dieta przeciętnego Irlandczyka została wystawiona na próbę. Z każdym rokiem głód coraz bardziej doskwierał zamieszkującym wtedy wyspę biednym chłopom. Brak pomocy od Wielkiej Brytanii oraz brak alternatywnego sycącego pożywienia doprowadził do ogromnego zmniejszenia się populacji oraz na zawsze zmienił oblicze kuchni tego kraju. Dziś ziemniaki nadal stanowią ważny element w diecie każdego Irlandczyka, jednak wraz z poprawą jakości życia nie są one już głównym składnikiem diety.

Jak pod względem kulinarnym można podzielić Irlandię?

Ze względu na małą powierzchnię kraju w Irlandii nie spotyka się szczególnie dużych różnic żywieniowych pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Co prawda mieszkańcy okolic nadmorskich częściej dołączają do swojej diety owoce morza oraz ryby słonowodne, jednak pozostałe elementy tradycyjnej irlandzkiej kuchni są spożywane po równi w każdej części kraju.

Jakie są najpopularniejsze produkty tej kuchni?

Produkty sprzedawane przez Irlandczyków za granicę to głównie mięso baranie, sery, ryby oraz whiskey. Nie sposób nie zauważyć także wpływu tych produktów na irlandzką kuchnię. Wiele klasycznych i często spożywanych dań zawiera w sobie właśnie te produkty – fast food’owe Fish and Chips (czyli ryba z frytkami, które w Irlandii są polewane octem), zapiekanka pasterska, irlandzki gulasz z baraniną, gulasz wołowy z Guinnessem, domowe sery oraz niezliczone szklanki whiskey…

Jakie są najbardziej charakterystyczne dania w irlandzkim menu?

Jednym z popularniejszych dań kuchni irlandzkiej jest tradycyjne irlandzkie śniadanie. Ta wysoce kaloryczna potrawa często gości na talerzach Irlandczyków oraz turystów. Plastry bekonu, smażone jajka, smażone w głębokim oleju małe ziemniaczane placki, biały i czarny pudirlandiading (coś podobnego do naszej kaszanki), kiełbaski wieprzowe, oraz podsmażane pomidory i pieczarki. Dodatkiem do tak pełnego talerza jest tostowany chleb z masłem, herbata z mlekiem lub kawa. Czasem, w wersji dla bardzo głodnej osoby, śniadanie wzbogaca się pieczoną fasolką w sosie pomidorowym. Po tak sytym śniadaniu nie ma się ochoty na nic do wieczora – i nic w tym dziwnego, historia jego powstania wiąże się właśnie z porannym karmieniem mężów przez żony wystarczającą ilością jedzenia, aby wystarczyło im to w pracy do czasu wieczornego posiłku.

Jeśli jednak po spożyciu tak obfitego śniadania Irlandczycy poczują się głodni, chętnie spożywają na lunch smażoną w głębokim oleju rybę w panierce z mąki serwowaną z porcją frytek. Dla tych odrobinę mniej głodnych przewidziane są wszelakiego rodzaju kanapki i tosty – nawet te w wersji z ziemniaczanymi chipsami. Chętnie jadany jest także sodowy chleb, Colcannon (najbardziej znane irlandzkie danie z ziemniaków oraz w zależności od regionu pietruszki, kapusty czy jarmużu), wszelakiego rodzaju gulasze i potrawki oraz proste ciasta.

Jeśli zapytamy Irlandczyka z jaką potrawą kojarzy mu się jego kraj, zdecydowanie zacznie swoją wypowiedź od słynnego śniadania. Jednak poza rybami, potrawami z ziemniaków czy gulaszami w Irlandii królują również takie dania jak jabłkowe ciasta i pierogi, bekon i kapusta, Dubliński Coddle (gulasz na bazie bekonu, kiełbasy, ziemniaków i cebuli) czy naleśniki (spożywane w ilościach hurtowych w Naleśnikowy Wtorek). W trakcie szczególnych okazji takich serwowane są także szczególne potrawy. I tak Boże Narodzenie obchodzone jest na wyspie pod szyldem owocoirlandiawego puddingu (często przygotowywanego z rocznym wyprzedzeniem) czy pieczonego indyka z nadzieniem. Na czuwanie przed pogrzebem zwykło przygotowywać się szynkę pieczoną w bułce tartej oraz szeroki wybór mięs i ciast. Naleśniki z sokiem cytrynowym i cukrem to z kolei tradycyjne danie podawane we wtorek przed Środą Popielcową. Ciekawą okazją są również zakorzenione mocno w irlandzkiej kulturze polowania. Jako mocno męski sport charakteryzują się tym, iż podawane na nich jedzenie bywa często niedogotowane lub przegotowane a ulubiona przystawka wszystkich myśliwych to szklanka whiskey przed posiłkiem.

Każda kuchnia ma swoje nietypowe połączenia smaków i składników. Jakie zadziwiające dla podniebienia dania możemy znaleźć w kuchni irlandzkiej?

irlandia

Co prawda ze względu na prosty charakter oraz wiele podobieństw kuchni irlandzkiej do kuchni naszego rodzimego kraju ciężko jest znaleźć w niej jakieś zadziwiające połączeni smakowe, jednak do dziś zadziwia mnie jedzenie przez gro mieszkańców Zielonej Wyspy świeżej bagietki posmarowanej masłem i wypchanej ziemniaczanymi chipsami. Podobnie jest z połączeniem kanapki z szynką i sałatką ziemniaczaną. Słodkie ciasto z kminkiem, rosół z baraniej głowy również mogą nie brzmieć zachęcająco dla przeciętnego zjadacza chleba.

Nieodłączną częścią kuchni są także alkohole. Jakie są typowe dla irlandzkiej kuchni trunki?

Chcąc jednak poznać irlandzką kulturę przez pryzmat kuchni nie należy zapominać o alkoholu który jest jej nieodłącznym elementem. Znana za całym świecie irlandzka Whiskey czy piwo Guinness to spożywane chętnie przez samych Irlandczyków trunki. I nic w tym dziwnego, skoro przy często niesprzyjającej innym rozrywkom pogodzie lwia część tutejszego życia społecznego toczy się pubach.

Teraz pozostaje nam tylko przygotować jakiś irlandzki smakołyk, zasiąść przed telewizorem wraz z przyjaciółmi i przy dźwiękach oficjalnego hymnu Irlandczyków na Euro 2012 pokibicować Chłopcom w Zieleni.

Po smaczne przepisy i ciekawe artykuły zapraszam do odwiedzenia bloga odkuchnii.blox.pl. Na blogu znajduje się wiele potraw inspirowanych kuchniami całego świata.