Czym na tle innych kuchni wyróżnia się kuchnia holenderska?

Podobno mówi się, ze Holendrzy nie mają swojej narodowej kuchni, a jedynie poszczególne dania. Ciężko zgodzić się z tym stwierdzeniem, bowiem kuchnia ta, choć mało popularna, ma sporo do zaoferowania.  Holenderskie dania, ze względu na położenie kraju, swe korzenie mają w prostych i sycących potrawach rybaków i chłopów. Dlatego też sporo tan dań jednogarnkowych na bazie warzyw, mięs – kurczaka, wołowiny.

Oczywiście nadmorskie położenie zapewnia sporą porcję ryb i owoców morza w diecie każdego Holendra.

Jaki wpływ na składniki, dania, sposób gotowania miały wydarzenia historyczne?

Tradycyjnie dieta Holendrów opierała się na chlebie i śledziach, potem w diecie pojawiły się też ziemniaki, które po dziś dzień odgrywają ważną rolę.

Co może być zaskakujące, kuchnia holenderska to także naleciałości tych bardziej egzotycznych krajów – Chin czy Indonezji. Wynikiem Wielkich Odkryć Geograficznych i epoki kolonialnej było pojawienie się w tej kuchni bardziej egzotycznych przypraw – imbiru, gałki muszkatołowej i goździków. Kuchnia orientalna cieszy się sporą popularnością po dziś dzień, niektóre z produktów z Dalekie Wschodu zagościły na stałe.

Jak pod względem kulinarnym można podzielić Holandię?warzywa

Holandię pod względem kulinarnym można podzielić na trzy regiony:

- kuchnia północno-wschodnia – teren ten jest mało zaludniony i rozwinięty, słynie z dużego spożycia mięs, a także, w części północnej, ryb. W całym regionie cenione są różnego rodzaje kiełbasy, prawie każde miasto czy wieś ma swój własny wybór kiełbas. Podawane są one na różne sposoby, wędzone na surowo lub gotowane w wodzie.

Kuchnia ta odznacza się także słodkimi wypiekami, ale w porównaniu do pozostałych regionów, zawierają one spory dodatek przypraw, szczególnie imbiru.

- kuchnia zachodnia – obszar ten znany przede wszystkim z  produktów nabiałowych, to właśnie stąd pochodzą słynne na całym świecie sery: Edam, Gouda, Leyden, Leeddammer. Tutaj również wytwarza  się masło, posiadające większą ilość tłuszczu mlecznego niż jest go w kostkach niż w innych częściach Europy. Holendrzy niczego nie marnują, dlatego smacznym produktem ubocznym wytwarzanego masła jest maślanka.

To także region, w którym spożywa się duże ilości ryb i owoców morza – śledź jedzony na surowo, węgorze, małże, ostrygi, krewetki to typowe dla zachodniej części Holandii produkty.zupa

W tym regionie spożywa się też sporo cukru, w różnych postaciach, szczególnie do wypieków. Ciasta i ciastka są maślane, często też wypełniane różnymi słodkimi kremami.

- kuchnia południowa – obszar znany przede wszystkim z dań warzywnych, zup, gulaszy w gęstych sosach, dań jednogarnkowych. Dania mają być sycące i pożywne, dlatego ich przygotowanie wymaga trochę czasu. Zupy przygotowywane są na warzywnych wywarach lub  bulionach, często dodatkiem do nich jest też mięso. W menu pojawiają się także wytrawne wypieki, na przykład paszteciki nadziewane kiełbasą.

Słodycze również mają sycić, dlatego są to często ciasta z kremami, owocami, budyniowymi masami.

Jakie są najbardziej charakterystyczne dania w holenderskim menu?

Kuchnię holenderską wyróżniają: ziemniaki, wołowina i kurczaki, ryby i sery. Prawie wszystkie wymienione wyżej składniki tworzą najpopularniejsze danie narodowe, czyli stammpot. To danie z utłuczonych na puree ziemniaków z różnymi warzywami, mięsami, często z boczkiem. Danie to ma wiele wariacji, zależnie od regionu, pory roku i użytych składników.

Ze względu na bliskość morza, wiele tam także dań z rybami. Śledzie, makrele, węgorze. Najpopularniejsze dania rybne to rolmopsy, zielone śledzie z cebulką, wędzone węgorze czy makrela w bułce. Oczywiście to także składnik bardziej wyszukanych dań głównych.

Jak wcześniej wspomniałam, Holendrzy uwielbiają słodycze. Musza się one pojawić na stole po obiedzie. Są to przeróżne ciastka z cynamonem czy imbirem lub migdałami i pierniczki, słodkie ciasta z kremami, placki z owocami i bitą śmietaną. Holendrzy lubią też smażone placiastkacuszki, małe naleśniki i czy małe racuchy. Wizytówką wśród turystów są stroopwafels czyli wafelki przekładane karmelową masą.

Fast food w wykonaniu holenderskim to danie zdrowsze i lepsze od hamburgerów. Typowym fast foodem jest danie składające się z frytek, podanych z sosem – fistaszkowym, majonezowym czy piklami, oraz porcji mięsa, często smażonej na głębokim tłuszczu – krokieta lub kiełbaski. Z obfitości ryb korzystają Holendrzy także serwując fast food -  przykładem może być kibbeling, czyli snacki z dorsza.

Nieodłączną częścią kuchni są także alkohole. Jakie są typowe dla holenderskiej kuchni trunki?

Holendrzy do posiłków popijają najchętniej piwo. Najpopularniejsze to Heineken, Amstel, Grolsch. Browarów było kiedyś więcej, przejął je jednak gigant, czyli Heineken, który jest marką tak rozpoznawalną, jak Coca-cola. Na szczęście małe, lokalne browary odżywają, można więc cieszyć podniebienie mało znanymi, a smacznymi piwami.

Jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe, narodowy trunek to Jenever, czyli jałowcówka. To gin o gęstej konsystencji , produkowany z melasy i owoców jałowca.

Co ciekawe, Holendrzy to także prawdziwi kawosze. Zaraz po Skandynawach wypijają najwięcej kawy ze wszystkich narodów świata. Kawę pija się tam praktycznie przez cały dzień.