Czym na tle innych wyróżnia się kuchnia czeska?

Czesi przywiązani są do swoich tradycyjnych dań, znanych w regionie od wieków. Kuchnię czeską wyróżniają przede wszystkim dania mięsne. Czesi gustują w każdym mięsie – od najpopularniejszej wieprzowiny przez wołowinę, kurczaka, gęsinę, aż po króliki i dziczyznę.

Ważne miejsce w czeskich kulinariach zajmują też zupy, podstawa każdego obiadu. Czesi zajadają się się bulionem, zupą czosnkową, kartoflanką czy flaczkami. Zupy są treściwe i sycące, często zaprawiano zasmażką czy śmietaną. To też daje pełniejszy ogląd kuchni czeskiej, która jest kuchnią ciężką i kaloryczną.

Jaki wpływ na składniki, dania, sposób gotowania miały wydarzenia historyczne?

Czechy przez setki lat znajdowały się pod panowaniem  Austro-Węgier, a po II Wojnie światowej zostały trwale połączone ze Słowacją. Te wydarzenia najmocniej wpłynęły na czeską sztukę kulinarną, bowiem każde z sąsiednich państw miało wpływ na produkty i sposoby serwowania dań.

Oczywiście tradycyjne staroczeskie receptury zostały, mimo kulinarnych wpływów sąsiadów.

Jak pod względem kulinarnym można podzielić Czechy?ser

Czechy nie są dużym krajem, trzy główne regiony to: Czechy, Morawy i Śląsk Czeski. Północna część Czech najbardziej przypomina kuchnię polską, śląską, południowa to ta znajdująca się pod największymi wpływami kuchni niemieckiej i austrowęgierskiej.

Jakie są najpopularniejsze produkty tej kuchni?

Wspomniane powyżej mięsa grają główną rolę w czeskiej kuchni.

Choć czeskie wyroby mięsne nie są tak znane jak szwarcwaldzkie szynki czy duński boczek, Czesi mogą pochwalić się swoją praska szynką czy pasztetem porównywanym do foie gras.

Żadne danie nie będzie kompletne bez śmietanowych sosów.

Warzywa – ziemniaki, kapusta, marchew, rośliny strączkowe oraz owoce – śliwki, morele,  jabłka truskawki często goszczą w czeskich daniach.

Jakie są najbardziej charakterystyczne dania w czeskim menu?

Najpopularniejszym daniem są bez wątpienia knedliki, czyli danie przygotowywane z ciasta na bazie ziemniaków czy bułki. Knedla mają swoje regionalne wariacje - karlowarskie czyli bułczane, knute czyli drożdżowe i bramborove czyli ziemniaczane. Gotowaną w osolonej wodzie potrawę przypominającą bochenek kroi się potem na plastry i podaje z gulaszem, pieczoną wieprzowzupainą czy mięsem z sosem. Niezbędnym dodatkiem jest też duszona kapusta. To właśnie to danie vepřo-knedlo-zelo jest najpopularniejszą czeską potrawą.  

Nie można zapomnieć też o golonce podawanej z kapustą i chrzanem.

Innym szlagierem kuchni czeskiej jest wołowina, przede wszystkim z plasterkiem cytryny i żurawiną w sosie śmietanowym. Czesi gustują w daniach z mięs w gęstych sosach, dlatego na stołach często goszczą przeróżne gulasze czy mięsne rolady faszerowane podrobami.

Częstym daniem jest także smażony ser, przeważnie Edam lub Hermrlin, panierowany w jajku i bułce tartej. Smażony ser podaje się z sosem tatarskim i ziemniakami.

Jako że tradycja picia piwa w Czechach jest silna, popularnością cieszą się też małe przekąski, które zamawia się podczas wizyty w piwnej gospodzie. Słynne na całym świecie praskie kiełbaski – frankfurterki z musztardą, parówka w bułce czy marynowana z przyprawami kiełbaska, marynowany ser pleśniowy z ziołami, czosnkiem i papryczką. Popularne są także placki ziemniaczane

Jeśli chodknedlezi o desery, tu również pojawiają się knedliki – nadziane najczęściej śliwkami czy morelami, rzadziej truskawkami, wiśniami czy brzoskwiniami. Gotuje się je na parze i serwuje z roztopionym masłem, cukrem, makiem czy twarogiem. Choć słodkie, często stają się drugim daniem czeskiego obiadu.

Czesi lubią też drożdżowe bułeczki – kołacze i buchty, które znane są i w polskiej kuchni. Chętnie jada się też naleśniki z białym serem. Wpływ kuchni austriackiej to bez wątpienia strudel z jabłkami.

Nieodłączną częścią kuchni są także alkohole. Jakie są typowe dla czeskiej kuchni trunki?

Najpopularniejsze w Czechach jest oczywiście piwo. Kultura piwna w tym kraju liczy sobie wiele wieków i jest bardzo ważnym aspektem życia każdego szanującego się obywatela. Piwo pija się tam w gospodach piwnych, gdzie przy długich ławach siadają wspólnie kobiety i mężczyźni oraz przedstawiciele wszystkich zawodów. W gospodach piwnych nie funkcjonują rachunki, a karteczki, na których kelnerzy zaznaczają ilość wypitych kufli złocistego napoju.

Nie tylko sposób picia różni Czechów od Polaków. Inny jest też sposób podania tego trunku. O ile nadmiar piany budzi w nas niechęć, w Czechach jest ona integralną częścią złocistego trunku.

Czesi piją piwo na różne sposoby – istnieją cztery główne metody nalewania i serwowania piwa. Pierwszy z nich to Hladinka – piana jest gęsta, kremowa, tworzy swego rodzaju poduszkę na złocistym płynie. Kiedy kufel po same brzegi wypełniony jest pełną piwa pianą, Czesi nazywają taki sposób podania Mlikiem. Cochtan, czyli piwo zawierające najwięcej naturalnego dwutlenku węgla, jest pełne i mocne, nie ma w nim piany.  Kufel wypełniony w 2/3 gęstą pianą to tak zwany Snyt. Czesi zamawiają go, kiedy mają ochotę na małe piwo.piwo

Najpopularniejsze piwa z Czech to Pilsner Urquell, Budweiser, Primator, Gambrinus, Staropramen.

Z wysokoprocentowych trunków należy wspomnieć o likierze ziołowym Becherovka. Powstaje z mieszanki wody, alkoholu cukru i około 32 przypraw i ziół. Pije się ja schłodzoną samą lub jako składnik drinków. Receptura tworzenia tego trunku jest pilnie strzeżona, tylko dwoje pracowników firmy  zna wszystkie tajniki wyrobu Becherovki.

Popularne nie tylko w Czechach są tamtejsze owocowe destylaty z gruszki, śliwki i moreli.