Espresso jest wypijane szybko, stanowiąc wstęp do śniadania. Włosi mawiają, że smak kawy musi być wyrazisty i głęboki. Niektórzy twierdzą, że to jednak mleczna piana stanowi o jej wybornym smaku. We włoskim menu nie brakuje wariacji na temat espresso. Poznaj jej najważniejsze odmiany.

Espresso jest bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich, gdyż skondensowana dawka kofeiny pozwala na szybkie pobudzenie umysłu. Nazwa napoju odnosi się do szybkiego czasu jego przygotowania. Napar przyrządza się z mieszanki wielu odmian aromatycznych ziaren kawy, które po zapatrzeniu tworzą czarną esencję z charakterystyczną gęsta pianką na powierzchni. Włosi przywiązują także wagę do sposobu podania kawy – serwuje się ją w niedużych filiżankach z porcelany. Dla przedłużenia picia kawy podaje się szklaneczkę wody, którą przepłukuje się usta. Klasyczne espresso to baza dla wielu kawowych specjałów.

Espresso macchiato

To jedna z najpopularniejszych wariacji na temat espresso. Macchiato z włoskiego oznacza „plamione” lub „barwione”. Espresso macchiato to połączenie espresso z domieszką spienionego mleka, które układa się warstwowo. Kawa ma wyrazisty, jednak nieco łagodniejszy smak. Tak jak tradycyjne espresso, odmiana z mlekiem jest podawana w małych filiżankach. 

 

Espresso con panna

Choć jej nazwa brzmi nieco egzotycznie, to ten rodzaj kawowego specjału powstał na długo przed cappuccino. Kawa posiada łagodny smak dzięki połączeniu esencjonalnego espresso z bitą śmietaną. Puszysta pianka z cynamonową lub czekoladową posypką na powierzchni kawy wygląda bardzo efektownie, zachęcając do skosztowania.

Espresso doppio

Niezwykle aromatyczny i intensywny napar jest wynikiem zastosowania podwójnej dawki kawy i wody.

Espresso lungo

Niektóre nazwy kawowych pyszności pochodzą od proporcji łączonych składników. Wersja lungo to espresso przedłużone, czyli z większą ilością gorącej wody lub parzone do 1 minuty. Kawę cechuje gorzki smak.

Espresso Ristretto

Wersja zdecydowanie dla koneserów kawy. Skoncentrowany napar jest przyrządzony z mniejszej ilości wody niż klasyczne espresso, zawdzięczając jej intensywny smak.

Espresso Corretto

To włoska wariacja łącząca kawę z alkoholem. Tradycyjne espresso jest wymieszane z 20 ml mocniejszego alkoholu – grappy, brandy lub amaretto.

Materiał promocyjny