Kieliszkowy zawrót głowy

Trudno wyobrazić sobie eleganckie przyjęcie sylwestrowe i karnawałowe bez przestrzegania zasad stołowego savoir vivre’u. Ważne są nie tylko dobre maniery, ale również takie detale jak perfekcyjne serwowanie alkoholi. Przez wiele stuleci wypracowano liczne normy obowiązujące gospodarzy, którzy pragną uraczyć swoich gości alkoholowymi trunkami. Znajomość tych zasad świadczy o naszym obyciu i dobrym wychowaniu. Okazuje się jednak, że sporo osób ma kłopot z dobraniem odpowiednich kieliszków do serwowanych alkoholi. Olbrzymia ich różnorodność sprawia, że łatwo się pogubić. Jeśli zatem pragniemy, by wydane przez nas przyjęcie na długo zapadło gościom w pamięć, warto przyjrzeć się nawet takim – zdawałoby się – drobiazgom, jak zasady doboru szkieł stołowych.

Klucz do eleganckiego serwowania alkoholi

Każdy rodzaj trunku wymaga ustawienia na stole osobnego kieliszka. Różnią się one kształtem, dlatego nie powinno sprawić kłopotu zapamiętanie kilku ważnych reguł. Najbardziej problematyczne jest rozróżnienie kieliszków, w których podajemy wino. Okazuje się, że najlepiej trzymać się zasady, że wino białe podaje się w smukłych kieliszkach na długiej nóżce, natomiast czerwone – na nieco krótszej. Najwyższy kieliszek z czarką w kształcie bombki służy do podawania wody. Ma to swoje uzasadnienie, jeśli weźmiemy pod uwagę kolejność serwowania alkoholi i efekt wizualny na stole. Kieliszki powinny stać przy nakryciu w kolejności od największegoo do najmniejszego: do wody, do białego wina i do czerwonego wina. Trzeba pamiętać również o tym, że wino białe nalewamy maksymalnie do połowy objętości kieliszka, a czerwone – do 1/3. Taki sposób podawania umożliwia pełne delektowanie się bukietem wina.

Bardzo charakterystyczne są szampanówki. Właściwie są ich dwa rodzaje. Pierwszym, najbardziej tradycyjnym, są tak zwane "tutki", czyli wysokie i smukłe kieliszki. Natomiast na przyjęciach stojących i na koktajl party często używa się niskich i płaskich kieliszków do szampana. Bardzo ważne jest również eleganckie serwowanie koniaków – odpowiednie są jedynie niskie kieliszki typu "bombki", które umożliwiają delektowanie się zapachem i smakiem trunku. Napełniamy je niemalże symbolicznie. Wódki i likiery podajemy w małych kieliszkach, a piwo w wysokich szklankach, tak zwanych pokalach lub w pokalach na nóżce. Serwowanie piwa w kuflach uznawane jest za mało eleganckie – chyba że wymaga tego stylistyka przyjęcia. Whiskey i gin dżentelmeni piją natomiast w niskich szklankach o grubym dnie, które pięknie podkreślają kolor szlachetnego alkoholu oraz zanurzone w nim kostki lodu.

Zobacz:  Dania na Sylwestra

Najnowsze trendy

Serwowanie alkoholi jest w pewien sposób sztuką estetyczną, dlatego i tutaj obowiązują pewne trendy. Obecnie dużą popularnością cieszą się kieliszki ze szkła barwionego, szczególnie czarne i czerwone. Możemy spotkać się także ze szkłem matowym, które stanowi ciekawy akcent dekoracyjny na stole. Trzeba jednak przyznać, że są to dość ekstrawaganckie rozwiązania. Zazwyczaj elegancka oprawa przyjęcia wymaga klasycznych rozwiązań. Przezroczyste szkło umożliwia podziwianie barwy wina, co dla koneserów jest kwestią niezwykle istotną. Producenci ekskluzywnych naczyń stołowych i szkieł przeznaczonych do serwowania ekskluzywnych trunków projektują niektóre kolekcje specjalnie z myślą o wydobyciu z nich kwintesencji smaku i aromatu. Tak jest chociażby w przypadku słynnej serii Grand Cru skandynawskiej marki Rosendahl. Zauważalna jest również tendencja do wykonywania kieliszków z wysokiej jakości szkła kryształowego, które pięknie odbija i załamuje światło świec.

Postawić kropkę nad i, czyli akcesoria dodatkowe

Eleganckie serowanie alkoholi to nie tylko dobór odpowiednich kieliszków, ale i dodatków ułatwiających eleganckie podawanie butelek na stół. Dawniej bardzo popularne były kubełki na lód, jednakże z wielu powodów są one niepraktyczne. Topiący się lód sprawia, że butelka ocieka wodą i ochlapuje stół. Dlatego doskonałą alternatywą są chłodzące płaszczyki na butelki zawierające żelowy wkład schładzany w zamrażalniku. Eleganckie są także serwetki służące do podtrzymywania butelki. Znawcy wina zaopatrują się dodatkowo w specjalne termometry w postaci obrączek na butelki – umożliwiają one serwowanie wina w optymalnej temperaturze.

Serwowanie alkoholi jest sztuką i chociażby z tego względu obwarowano je wieloma regułami. Ponieważ przyjęły się one na całym świecie już w minionych stuleciach, osoby obyte i dobrze wychowane muszą być z nimi obeznane. Tylko wówczas przyjęcie będzie nosiło znamiona pewnego rodzaju szlachetności, której nie da się zastąpić drogimi trunkami i wyszukanymi potrawami. Prawdziwie szampańska zabawa wymaga znajomości zasad stołowego savoir vivre’u.

logoSklep NaMoimStole.pl powstał z zamiłowania do… celebrowania posiłków i biesiadowania. Stół, według nas, to najważniejszy mebel w każdym domu.  Przy stole gromadzimy rodzinę i przyjaciół, przy nim spędzamy wspólne chwile ciesząc się z bycia razem, stół jest cichym towarzyszem naszych rozmów, planów, radości i smutków.  Uwielbiamy też piękne przedmioty… nie możemy oprzeć się pokusie kolekcjonowania coraz to nowych filiżanek, świeczników, talerzy, kubeczków. I tą pasją chcielibyśmy zarazić innych - stąd pomysł na sklep. Mamy nadzieję, że wśród oferowanych produktów znajdziecie coś dla siebie.