Tradycyjny polski śledzik w oleju z cebulką odchodzi w niepamięć za sprawą innej - błyskawicznej do przygotowania, smakowitej receptury. Sekretem smaku i tempa przyrządzania tego śledzia w zalewie jest 1 prosty składnik, który na pewno macie w kuchennej szafce oraz użycie właściwej ryby

Jakie śledzie wybrać, żeby przyrządzić najlepszą rybną przekąskę?

Do tego przepisu polecamy wam matiasy, czyli młode śledzie atlantyckie. Ich mięso różni się od powszechnie spożywanych śledzi tym, że jest dużo bardziej delikatne. Zawiera też zdecydowanie więcej tłuszczu i jest znacznie mniej słone. Warto się o nie postarać, szczególnie, że niedługo zaczyna się na nie sezon. 

Jeśli macie śledzie solone z beczki lub solanki, to proces przygotowywania naszej przekąski się wydłuży, bo najpierw trzeba będzie je wymoczyć przez parę godzin w wodzie lub mleku, żeby nie były zbyt słone. Z matiasami sprawa jest prostsza i szybsza. Możecie ich używać bez wymaczania lub odsolić w letnim mleku dużo szybciej, tzn. przez ok. 10-15 minut. W tym czasie zabierzcie się do przygotowania zalewy, której niezbędnym składnikiem jest ocet. 

Składniki najlepszego śledzika w zalewie octowej:

  • 1/2 kg śledzi matiasów
  • 2 cebule cukrowe (możecie też użyć białej części pora)
  • 3/4 szklanki wody
  • 3/4 szklanki octu jabłkowego (lub winnego z białego wina albo ryżowego)
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 10 ziaren kozieradki 
  • 5 ziaren czarnego pieprzu
  • 1/4 szklanki oleju ryżowego

Śledzik z cebulką w zalewie octowej - jak zrobić krok po kroku

Obie cebule pokroić bardzo drobno w kostkę lub piórka i sparzyć wrzątkiem. Jeśli używacie pora, zróbcie z nim to samo. Wodę, ocet i wszystkie przyprawy zagotować razem, wystudzić. Śledzie pokroić na mniejsze kawałki, zamoczyć w zalewie na 30 min. Po tym czasie na rybie ułożyć posiekaną i sparzoną cebulę (lub pora). Całość zalać olejem. Można też skropić cytryną lub udekorować gałązką świeżego koperku, ale nie trzeba. I już, nasz prosty, pełen składników odżywczych oraz smaku śledzik jest gotowy - postawcie go na stole i zajadajcie. Najlepiej smakuje z kromką świeżego żytniego chleba. 

Dlaczego warto jeść śledzie?

Śledzie dobrej jakości, w tym wspominane matiasy, są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Ryba ta dostarcza naszemu organizmowi również sporej ilości pełnowartościowego białka, witamin E, D i B12 oraz selenu