Światowy Dzień Musztardy obchodzony jest od 1991 roku i postał z inicjatywy kustosza Muzeum Musztardy w Mount Horeb w USA. Kolekcja muzeum jest imponująca i składa się przede wszystkim z  opakowań musztardy z całego świata. Dotychczas muzeum zgromadziło około 4 tysięcy eksponatów pochodzących z 60 krajów świata. Nie zabrakło także opakowań pochodzących z Polski.

Musztarda jest produktem znanym od wieków. Źródła donoszą, że przepisy na nią pojawiły się w Rzymie w 42 roku naszej ery. Uznawana była za przyprawę o właściwościach leczniczych, pobudzała trawienie dlatego jadano ją po obfitych posiłkach. Dobroczynne właściwości musztardy to także regulowanie układu trawiennego, działanie antybakteryjne, łagodzenie bólu reumatycznego  oraz obniżanie ciśnienie krwi.

Później musztarda zaczęła rozprzestrzeniać się po Europie, aż dotarła do Francji, która stała się prawdziwym królestwem tego produktu. To właśnie Francuzi jedzą jej najwięcej, a musztarda z Dijon jest chyba najpopularniejsza na świecie. Oprócz tego popularna jest równeż musztarda sarepska, francuska, kremska, angielska, delikatesowa i rosyjska.

Gorczyca i ocet to główne składniki musztardy. Często są one mielone, choć na przykład musztarda  francuska to ta, w której ziarna pozostawione są w całości. Różnica między rodzajami musztardy wynika z użytego gatunku gorczycy (biała czarna, sarepska), stopnia jej zmielenia oraz użytych przypraw. Dzięki dodatkom, jak chrzan czy miód, powstają musztardy smakowe.

Jeśli chcecie przygotować musztardę własnoręcznie, przeczytajcie nasz artykuł nie kupuj półproduktów - musztarda