Dr Pierre Dukan – francuski lekarz, dietetyk, od ponad  30 lat specjalizuje się w walce z otyłością. Ma na swoim koncie wiele książek na temat odchudzania i zdrowego odżywiania, a znany jest głównie jako twórca słynnej diety proteinowej.

Od lat pomaga ludziom schudnąć , ale jak twierdzi szczupłe ciało nigdy nie było jego obsesją , wręcz przeciwnie.

Kiedy przeczytałam  tytuł książki i zobaczyłam kto jest jej autorem nico się zdziwiłam. Dotychczas kojarzyłam dr Dukana z całkiem odmiennymi poglądami. Z pewnością odbiega ona od wcześniejszych norm. Oczywiście autor w dalszym ciągu nie pochwala otyłości, ale zdecydowanie sprzeciwia się kanonowi wychudzonej, szczupłej sylwetki. Stara się udowodnić, że kobiece krągłości są równie seksowne i pociągające. Chce poprawić samoocenę i zachęcić do kochania swojego ciała.

„Celem tej książki jest filozofowanie o biologicznej naturze kobiety.” Aby udowodnić swoje racje sięga do źródeł, nawiązuje do świata zwierząt, podaje wiele różnych przykładów i porównań. Mówi o dwóch  stronach kobiet: o kobiecie takiej jaka stworzyła ją Matka Natura i o kobiecie widzianej we współczesnym świecie. Przez tę książkę chce walczyć ze złem, jakim jest zanik kobiecości, jej pierwotnych kształtów i niezrozumiała fascynacja szczupłością.

Moim zdaniem książka jest dość ciekawa, szczególnie dla ludzi lubiących wiedzieć więcej i interesujących się psychologią. Zawiera trochę pożytecznej wiedzy, więc nie czyta się jej lekko i przyjemnie. Ale już każdy sam musi ocenić, czy główny cel książki został zrealizowany i pomoże zmienić współczesny światopogląd na kobiecą figurę.

  wnk