Piękny kolor szafran zawdzięcza krocynie. To barwnik, który zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi i niszczy wolne rodniki, odpowiedzialne za rozwój nowotworów. Walczy z nimi również safranol, substancja, która nadaje przyprawie oryginalny zapach.

Szafran - Na ładne oczy

Szafran dba o dobry wzrok. Aby oko było sprawne, jego komórki muszą być dobrze na wilżone. Gwarantuje im to odpowiedni poziom kwasów tłuszczowych. Jeśli jest ich za mało, wzrok szwankuje. Szafran, jak stwierdzili naukowcy z University of L’Aquila we Włoszech, reguluje poziom tłuszczów w komórkach.

Szafran - Kolorowy rozweselacz

Aromatyczne nitki poprawiają nastrój. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie stwierdzili, że przyprawa ta jest tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak prozac. Przy okazji tych badań odkryto, że szafran łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS.

Szafran - Ręczna robota

Szafran otrzymuje się z pręcików krokusów hodowanych w Indiach i Iranie. Po ususzeniu zamieniają się one w najdroższą przyprawę świata. To dlatego, że na jednej roślinie wyrasta zaledwie kilka pręcików, które trzeba zbierać ręcznie. Mimo że przyprawa jest purpurowa, nadaje potrawom żółty kolor. Najlepiej wybierać szafran w nitkach. Ten w proszku łatwo podrobić, dosypując np. kwiat nagietka. Im szafran ciemniejszy, tym lepsza jego jakość.  

100% dobrego samopoczucia

40 g (garść) to:

● 258 kalorii

● źródło tłuszczów wielonienasyconych

Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na:

● magnez w 18%

● kwas foliowy w 16%

● witaminę B6 w 14%

● błonnik w 8%   

Rozgrzewające aromaty  

Również inne dalekowschodnie przyprawy potrafią nadać daniu orientalny smak, a przy tym pobudzić krążenie krwi.

Kumin - podkręca przemianę materii i chroni przed rakiem wątroby i żołądka. Możesz go kupić w proszku lub w ziarnach, kształtem przypominających polski kminek.

Kardamon - zmielony szybko traci aromat, dlatego najlepiej kupować go w ziarnach i tłuc przed użyciem. Zapobiega tworzeniu się skrzepów w żyłach.

Kurkuma - zawiera kurkuminę, przeciwutleniacz chroniący przed rakiem. Naukowcy podejrzewają, że ma działanie tak silne, jak leki przeciwzapalne.

Autor: Kaja Tyzenhauz