Naukowcy z Teksasu, badając niedawno substancje zawarte w śliwkach, stwierdzili, że mogą one hamować rozwój komórek raka piersi. To zasługa antocyjanów, czyli przeciwutleniaczy podobnych do tych, które są w czarnych jagodach. Związki te chronią wzrok i działają przeciwnowotworowo. Czemu jeszcze warto sięgnąć po śliwki?

Śliwki - Uzdrawiająca siła koloru

Antocyjany to silne barwniki, odpowiadajace za kolor skórki śliwki węgierki i nadające jej intensywną fioletową barwę. Najzdrowsze są więc najciemniejsze owoce. Działanie antocyjanów wzmacniają zawarte w śliwkach witaminy A i E. Wędrują one przez twój organizm w poszukiwaniu wolnych rodników. Te groźne cząsteczki powstają, kiedy się stresujesz, żyjesz w zanieczyszczonym środowisku i niewłaściwie się odżywiasz. Wolne rodniki mogą być przyczyną nowotworów, niszczą także delikatną strukturę skóry, powodując zmarszczki i przyspieszając starzenie.

Śliwki- Przekąska idealna

Jeśli wybierasz świeże śliwki, nie staraj się na siłę pozbyć znajdującego się na nich białego nalotu. To naturalna warstwa ochronna wytwarzana przez owoce. Wartościowe są też suszone śliwki. I choć zawierają nawet sześć razy więcej kalorii niż świeże, taka przekąska opłaci się twojej talii. Błonnik ze śliwek suszonych (którego jest sześciokrotnie wiecej niż w świeżych) pęcznieje w żołądku i dłużej jesteś najedzona. Dojrzałe owoce możesz marynować, robić z nich powidła i nalewki.  

Śliwki- 100% ochrony przed nowotworami

4 sztuki (ok. 250 g) to:

● 112 kalorii

Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na:

● witaminę E w 21 %

● witaminę C w 21 %

● witaminę A w 15 %

● błonnik w 13 %