Młoda fasolka szparagowa nie będzie dla Twojego żołądka takim obciążeniem, jak zwykła ciężkostrawna fasola. I to mimo że zielone i żółte strąki zawierają równie dużo cennego błonnika. Pomoże Ci on schudnąć, bo pęcznieje w przewodzie pokarmowym i dzięki temu szybciej czujesz się najedzona. Błonnik wiąże cząsteczki tłuszczu. Dlatego fasolka powinna znaleźć się w diecie obniżającej poziom cholesterolu.

Mama zadbana

Zielone strączki gotuj jak najkrócej, najlepiej na parze. Wtedy stracą najmniej witamin, zwłaszcza cennego dla kobiet kwasu foliowego. Młodym mamom jest niezbędny szczególnie w pierwszych dniach ciąży. To wtedy u płodu kształtuje się cewa nerwowa, czyli zalążek przyszłego układu nerwowego. Dlatego tak ważne jest, abyś codziennie dostarczała sobie kwasu foliowego, którego połowę dziennej dawki znajdziesz w porcji zielonej fasolki.

Tylko nie nerwowo

Kwas foliowy, do spółki z innymi witaminami z gruby B, których jest dużo w fasolce, czuwa nie tylko nad nerwami noworodków, ale także ich mam. Jeśli po porodzie w organizmie jest za mało witaminy B9, zaostrzają się objawy depresji poporodowej. Złagodzi ją zawarta w fasolce witamina B3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania neuronów w mózgu oraz innych komórek układu nerwowego. To pomaga również unikać stanów lękowych i bezsenności.

Damskie warzywo

Naukowcy odkryli, że fitoestrogeny, roślinne substancje budową zbliżone do żeńskich hormonów, aż o 55 proc. zmniejszają nieprzyjemne uderzenia gorąca, które pojawiają się podczas menopauzy. Dlatego w diecie kobiet, które przekroczyły 40. rok życia, fasolka szparagowa, podobnie jak inne warzywa strączkowe, powinna pojawiać się jak najczęściej. Roślinne hormony ze strączków mogą hamować rozwój nowotworów piersi, a także chronić przed rozwojem raka szyjki macicy. Dzięki fitoestrogenom zachowasz mocne kości na długo, bo hamują tworzenie się tzw. Komórek kościogubnych, odpowiedzialnych za powstawanie osteoporozy. Roślinne substancje z fasolki mogą wręcz zwiększać gęstość kości u kobiet po 50. roku życia

Sposób na strączka

Fasolkę szparagową, nawet bardzo młodą, jedz tylko po ugotowaniu. Surowa zawiera fazynę, trującą substancję. Unieszkodliwia ją gotowanie, ale musi trwać co najmniej 10 min. To optymalny czas, aby nie stracić cennych witamin z fasolki. Kiedy kupujesz fasolkę, przyjrzyj się, czy nie ma plam i złam jeden ze strąków. Jeśli jest świeża, powinnaś usłyszeć lekki trzask.

Zobacz inne artykuły o Zdrowym Odżywianiu.