Czerwona kapusta i jej ciemnofioletowe główki, które w listopadzie zaczynają pojawiać się na targu, to najzdrowsza odmiana kapusty. Swój kolor zawdzięczają antocyjanom, najsilniejszej roślinnej broni na raka. Substancje te nie pozwalają wolnym rodnikom niszczyć komórek i w ten sposób chronią przed nowotworami. Największy swój skarb kapusta odkrywa jednak po pokrojeniu. Wtedy w jej liściach powstają substancje siarkowe, tzw. glukozynolaty. Wychwytują one rakotwórcze toksyny, które dostają się do organizmu z zanieczyszczonego środowiska oraz z jedzenia i pomagają je usuwać.

Czerwona kapusta - Zdrowa tradycja

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu Polek mieszkających w USA stwierdzili, że nasza tradycyjna dieta, dzięki kapuście, chroni kobiece piersi. Substancje z purpurowych listków sprawiają, że metabolizm żeńskiego hormonu estrogenu przebiega lepiej. Według specjalistów, nowotwory o podłożu hormonalnym, piersi czy jajników, grożą nam wtedy, kiedy mechanizm ten nie działa tak, jak trzeba. Warto więc, by czerwona kapusta gościła na naszych talerzach.

Czerwona kapusta - Na ciepło i na zimno

Kapustę najlepiej jeść na surowo w sałatkach albo pić z niej sok. Wtedy zachowuje najwięcej witamin i cennych związków. Jednak osoby, które mają problemy z tarczycą, powinny ugotować ją przed zjedzeniem. Czerwona kapusta zawiera bowiem goitrogeny, czyli substancje, które utrudniają wchłanianie jodu. Ulatniają się one jednak już po kilkuminutowym gotowaniu lub duszeniu kapusty bez przykrycia   

Czerwona kapusta- Domowa spiżarnia  

Czerwona kapusta, tak jak biała, jest zdrowsza po ukiszeniu. Podczas fermentacji powstają dobroczynne bakterie. Poprawiają one trawienie i chronią przed chorobami, bo nie pozwalają zagnieździć się w organizmie złym bakteriom. Ważne, aby wegetarianie jedli kiszoną kapustę. Zawarte w niej bakterie produkują witaminy z grupy B. Są one głównie w mięsie, więc jarosze często cierpią na ich niedobór. Kiszoną kapustę najlepiej zrobić samemu. Ta kupowana jest kiszona krótko, a im dłużej trwa fermentacja, tym jest lepsza. Poszatkowaną kapustę wymieszaj ze startą marchewką, kminkiem i solą. Odstaw na miesiąc, najlepiej do piwnicy, bo podczas kiszenia powstaje niemiły zapach.  

100% ochrony przed toksynami

1 filiżanka posiekanej (ok. 90 g) to:

  • 24 kalorie
  • źródło antocyjanów

Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na:

  • witaminę C w 80%
  • witaminę E w 15%
  • kwas foliowy w 15%
  • witaminę B6 w 9%
  • błonnik w 7%

Autor: Kaja Tyzenhauz